Sudety. Wędrówka po górach i zamkach Dolnego Śląska [TURYSTYKA]
Zamek Czocha/fot. Alfa Mar
Bezpieczne szlaki kuszą w Sudetach cały rok, a miłośników historii przyciągają zamki – strażnicy legend z przeszłości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Inne z kategorii
Słoneczna Hiszpania. Polecimy z Bydgoszczy do Alicante
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
Sudety to pasmo górskie na pograniczu polsko-czeskim, składające się z mniejszych pasm o zróżnicowanej budowie geologicznej.
Sudety Zachodnie obejmują najwyższy granitowy łańcuch Karkonoszy, ze szczytem Śnieżką (1602 m n.p.m.), a ponadto Góry Izerskie, Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Do Sudet Środkowych należą m.in Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Stołowe, Orlickie i Bardzkie. Sudety Wschodnie obejmują Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Opawskie i Jesioniki.
W obrębie gór leżą dwie rozległe kotliny: Kłodzka i Jeleniogórska. Sudety są odwadniane przez dorzecza mające źródła na ich terenie, Odry i Łaby.
Największymi miastami regionu są Wałbrzych, Jelenia Góra, Nowa Ruda i Kłodzko.
Pamiątka po wikingach
Sudety to region bardzo atrakcyjny turystycznie. Przybyszów prócz pięknych krajobrazów, przyciągają uzdrowiska (m.in, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Lądek Zdrój, Świeradów Zdrój), stacje narciarskie (Szklarska Poręba, Karpacz, Zieleniec) oraz zabytki architektury, w takich miastach jak: Kłodzko, Jelenia Góra, Bystrzyca Kłodzka.
Świeradów Zdrój, fot. Alfa Mar
Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze, ciągnące się ok. 50 km od Przełęczy Szklarskiej po źródliskową część doliny Bobru na wschodzie. Zastaniemy tu doskonale rozwiniętą bazę turystyczną i sieć pieszych szlaków, świetnie utrzymanych i z reguły nietrudnych. Większość z nich wiedzie na główną grań i jej najwyższy szczyt – Śnieżkę.
Koniecznie trzeba odwiedzić malownicze ruiny Zamku Chojnik górujące nad Sobieszewem. Wędrówkę po Karkonoszach można rozpocząć od Karpacza, miasta położonego u podnóża Śnieżki – najpopularniejszego ośrodka wczasowego w polskich Sudetach. Koniecznie trzeba odwiedzić kościółek Wang z XIII w, przywieziony tutaj z Norwegii w XIX w. (autentyczny drewniany kościół wikingów). Stąd warto udać się w stronę schroniska „Samotnia”, dalej Strzechy Akademickiej i następnego dnia ruszyć na podbój Śnieżki.
Lwówek Śląski/fot. Alfa Mar
Obok Śnieżki wyrasta trochę niższy wierzchołek Szrenicy (1362 m n.p.m.) z położonym u jej podnóża największym kurortem Karkonoszy, Szklarską Porębą.. Położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej, na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, jest doskonałą bazą wypadową dla wielbicieli górskich wycieczek. Wokół niej przebiega blisko 100 szlaków turystycznych. Warto wybrać się do wodospadu Szklarki, schroniska Kochanówka, zwiedzić jaskinię Czerwoną Jamę, wdrapać się na Wysoki Kamień, zajrzeć do Schroniska pod Łabskim Szczytem, koło oryginalnych Kukułczych Skał.
Labirynt Błędnych Skał
Warta polecenia jest Kotlina Kłodzka. Warto tu przyjechać dla malowniczych widoków, średniowiecznych miasteczek, starych zamków, kościołów i opactw. Otoczona ze wszystkich stron Górami: Bystrzyckimi, Orlickimi, Sowimi, Bardzkimi, Złotymi i Stołowymi, bogata jest w lecznicze zdroje i dobrze zagospodarowana turystycznie.
Jej najcenniejszym krajobrazowo, przyrodniczo i geologicznie obszarem są sąsiadujące Góry Stołowe, absolutny unikat na skalę światową. Są to Góry bez szczytów, płaskie i spadające stromo do podnóża. Tworzą ciekawe formy skalne, labirynty, turnie o osobliwych kształtach ludzi, zwierząt, grzybów, iglic. Niezwykłych przeżyć dostarcza wędrówka po labiryncie mrocznych, wilgotnych szczelin Błędnych Skał (852 m n.p.m.) usytuowanych na skraju masywu Skalnika.
Najwyższą górą Ziemi Kłodzkiej jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Wyprawę na szczyt należy połączyć z obejrzeniem wodospadu Wilczki w Miedzygórzu oraz zwiedzeniem Jaskini Niedźwiedziej koło Kletna.
Przebywając w Kotlinie Kłodzkiej, warto odwiedzić: forty w Srebrnej Górze, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz w Kłodzku: XIV-wieczny most gotycki i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można tu nie tylko cieszyć się malowniczymi szlakami górskimi, ale także , podreperować zdrowie. Liczne mineralne źródła Ziemi Kłodzkiej od wieków wykorzystywano do celów leczniczych. Dzięki nim Lądek, Kudowa, Polanica i Duszniki stały się znanymi uzdrowiskami. Mineralne źródła bijące u podnóża Śnieżnika, na stokach Gór Złotych, zainteresowały medyków już w średniowieczu.
W Zakładach Przyrodoleczniczych w Lądku Zdroju do dziś zachowały się pozostałości basenu z XV wieku. Sanatoria w okolicach gór cieszą się wśród kuracjuszy dużą popularnością.
Szlakiem dolnośląskich zamków
Francuzi mogą pochwalić się zamkami nad Loarą, ale także w Polsce mamy region pełen niezwykłych rezydencji z bogatą historią i intrygującymi legendami. Zabytkowe zamki i pałace na Dolnym Śląsku otacza aura tajemniczości, pobudzająca wyobraźnię i przyciągająca turystów spragnionych niezwykłych wrażeń. Tutejsze budowle mają podobną do francuskich historię. Piękne rycerskie dzieje sięgające średniowiecza, przeszłość owiana legendami, trudne losy wojenne, grabieże i zniszczenia... Dopiero w ostatnich latach gruntownie odrestaurowane, odzyskały blask.
Zamek Kliczków/fot. Alfa Mar
Na turystów czekają: Zamek Książ na Śląsku, leżący w Górach Wałbrzyskich zamek Bolków z białą basztą z XIII wieku, Zamek Grodziec na powulkanicznym stromym wzgórzu (389 m n.p.m.) we wsi Grodziec na zachód od Bolesławca, Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich (15 km od Jeleniej Góry z XII w ), Zamek Czocha zbudowany w II połowie XII wieku na skalnym cyplu, nad Jeziorem Leśniańskim, Zamek Kliczków z XIII wieku koło Bolesławca nad rzeką Kwisą. Dziś w Kliczkowie mieści się nowoczesny ośrodek konferencyjny i hotel.
W Karkonoszach w pobliżu Karpacza zwiedzić można ruiny Zamku Chojnik, który strzegł niegdyś Kotliny Jeleniogórskiej. Warownia była fortyfikowana jeszcze w XVII wieku. W 1675 roku spłonęła od uderzenia pioruna. W drodze powrotnej warto zobaczyć także niezwykły Wrocław, o którym opowiem Wam nieco później.
Sudety to raj dla turystów. Bezpieczne szlaki górskie kuszą cały rok. To znakomite tereny na rodzinne wyprawy, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Po przerwie wracamy z prezentacją ciekawych miejsc na świecie. Wcześniej przenosiliśmy Państwa w regiony bardziej odległe i egzotyczne. Teraz czas na Polskę, którą zwiedzamy od dzieciństwa.
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar
ul. Gajowa 43