Trójmiasto pełne atrakcji. Czas je odkryć!
Gdańsk, Długi Targ, fot. Henryk Bielamowicz, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0
Wzdłuż brzegu Bałtyku, w Zatoce Gdańskiej, leżą obok siebie trzy piękne miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynia, należące do tzw. aglomeracji trójmiejskiej. Mimo że sąsiadują ze sobą, mają całkiem odmienny charakter i kuszą turystów zróżnicowanymi atrakcjami.
Inne z kategorii
Słoneczna Hiszpania. Polecimy z Bydgoszczy do Alicante
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
Łączy je doskonała komunikacja miejska, której osią jest kolejka, SKM-ka. Wzdłuż morza natomiast spaja je Trasa Nadmorska, licząca ok. 30 km ścieżka piesza i rowerowa.
Kolebka „Solidarności”
Najstarszą częścią aglomeracji jest Gdańsk, pełen zabytków, o długiej i burzliwej historii. To miasto-legenda, od wieków największy port polski, miejsce niespokojne i twórcze. Korzystnie położone w ujściu Wisły, jest bardzo rozległe, w 90 proc. zabudowane współczesnymi osiedlami. Jednak pozostałe 10 proc. to niezwykłe fortyfikacje, urokliwe uliczki, wspaniałe kościoły, stare parki.
Gdańsk to również miasto tętniące życiem kulturalnym, naukowym i politycznym. Pod koniec ubiegłego wieku stał się symbolem walki o wolność i znakiem przemian demokratycznych w Europie. To tu zrodziła się „Solidarność”. Przy bramie Stoczni Gdańskiej wzniesiono monumentalny pomnik robotników poległych podczas demonstracji 1970 roku, upamiętniający ich dramatyczną walkę o wolność.
Bursztynowa stolica
Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego i morską stolicą Polski. Odgrywał ważną rolę od stuleci, jako główny ośrodek handlowy nad Bałtykiem. Dzięki przybywającymi tutaj przed wiekami okrętom sława jantaru – złota północy – dotarła także do innych krajów. To właśnie w Gdańsku tworzono liczne dzieła z bursztynu na zamówienie szlachty i duchowieństwa. Bursztynowe wyroby: biżuteria, ozdoby i szkatuły, stawały się darami dla papieży, sułtanów, europejskich władców.
Żuraw, fot. Pixabay
Z czasów świetności miasta pochodzą zabytki położone nad Starą Motławą: Brama Zielona, Mariacka, Chlebnicka, żuraw oraz Baszta Łabędź. Żuraw, wybudowany w XV w., jest obecnie oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. To jeden z najstarszych dźwigów portowych w Europie. Służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach.
Z nabrzeża prowadzi Trakt Królewski – Długi Targ i ulica Długa. Na uwagę zasługuje każda ze znajdujących się tu kamienic: pełnych zdobień, herbów, posągów i płaskorzeźb, na czele ze Złotą Kamienicą z XVII wieku, perłą gdańskiego manieryzmu.
Długi Targ przypomina krakowski rynek; jest jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków Gdańska. To tutaj wznoszą się też najcenniejsze budowle świeckie dawnego Gdańska: Ratusz Głównego Miasta (XV), łączący najlepsze cechy gotyku i renesansu, Dwór Artusa, dawna siedziba Bractwa Kupieckiego (XV w.), a także symbol miasta – fontanna Neptuna.
Długi Targ zamyka Zielona Brama – renesansowy pałac z czterema arkadowymi przejściami.
Największy ceglany kościół świata
Ogromem zdumiewa Bazylika Mariacka, położona na północ od Traktu Królewskiego. Jawi się niczym ceglany olbrzym, jest największym wybudowanym z cegły kościołem świata. Długość budowli wynosi 105 m, a wysokość wieży – 82 metry. Do bazyliki wiedzie siedem bram. Bielone wnętrze poraża wielkością i pełne jest wspaniałych dzieł sztuki.
Druga co do wielkości wieża Gdańska (78,5 m) należy do kościoła św. Katarzyny. Jest najstarszą świątynią miasta (XV w.), szczyci się renesansowym i barokowym wyposażeniem. Warte uwagi są ołtarze i obrazy dawnych mistrzów. Nad złocistym ołtarzem głównym widać panoramę Gdańska
z 1610 roku.
Twierdza wyrasta z wody
Oprócz wspaniałych zabytków stłoczonych w okolicy Drogi Królewskiej, Gdańsk ma do zaoferowania interesujące obiekty na przedmieściach.
Twierdza Wisłoujście, domy oficerów/fot. Sławek Skierka, Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0
Warto zobaczyć cenne pozostałości systemu fortyfikacji miejskich. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych, stare baszty i wieżyczki. Wśród tych historycznych skarbów wyróżnia się zespół grodziska z prawie niezmiennym od stu lat układem architektonicznym oraz kilka bastionów ziemno-wodnych z opływem Motławy i śluzą Kazimierza. Warto również odwiedzić kościół Franciszkanów i kaplicę św. Anny na Starym Przedmieściu.
Z ciągu fortyfikacji, umocnień okalających Gdańsk od południa (z 1621 r.), zachowały się tylko dwa bastiony, św. Gertrudy i Żubr. Dawniej twierdze zapewniały miastu bezpieczeństwo.
Na prawym brzegu Martwej Wisły, nieopodal jej ujścia, wznosi się potężna wodna warownia z XV–XVII w., Twierdza Wisłoujście, jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Z wody „wydostaje się” ceglany mur okalający warownię. W samym centrum znajduje się cylindryczna wieża, zwana latarnią, bo do XVIII w. palono na jej szczycie ognisko wskazujące żeglarzom drogę. Z wieży roztacza się imponujący widok na zatokę i Port Północny.
Oliwa do odkrycia!
Okolona odnogami Wisły, porośnięte pięknym lasem i trzcinami Wyspa Sobieszewska jest jedną z najbardziej sielskich dzielnic Gdańska. To prawdziwy raj dla piechurów, rowerzystów i wodniaków. To tutaj znajdują się najpiękniejsze plaże i rezerwat ptaków „Ptasi Raj”, przez który poprowadzono ścieżkę dydaktyczną o długości
6 kilometrów.
W Oliwie, dzielnicy północnego Gdańska, należy zajrzeć do Katedry Oliwskiej z XIII wieku. Jest to najdłuższy kościół na świecie (107 m). Archikatedrą Oliwską, przepełnioną ołtarzami, epitafiami, rzeźbami, płytami nagrobnymi, zwiedza się niczym muzeum. Świątynia słynie z cennych rokokowych organów, małych z 1762 roku i dużych z 1788 roku, które połączono ze sobą. Bardzo często odbywają się tu koncerty organowe.
Od południa przylega do katedry stary klasztor, z gotyckimi krużgankami, obok znajduje się rokokowy Pałac Opatów, a po wschodniej stronie katedrę otacza XVIII-wieczny park, częściowo w stylu francuskim, częściowo angielskim. Spacerowicze mogą oglądać potoki, romantyczne groty i wielką oranżerię z mnóstwem palm i ciekawych roślin egzotycznych.
Sezon na okrągło
Na krańcach Oliwy, między malowniczymi brzegami porośniętymi lasem, otwarto duży ogród zoologiczny. Większość z kilkuset gatunków zgromadzonych tu zwierząt żyje w komfortowych warunkach, mając wielkie wybiegi i wygodne terraria. Dla najmłodszych otwarto małe zoo, dzieci mogą pobawić się z niegroźnymi zwierzętami. Oliwski park należy do nielicznych w świecie, w których rozmnażają się żyjące w niewoli kondory, hipopotamy karłowate i szympansy.
Gdańsk to również wspaniała oferta dla wielbicieli odpoczynku nad morzem. Miasto posiada trzy kilometry czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo. Gdańskie ścieżki rowerowe, ogród zoologiczny, Park Oliwski, rezerwaty Wyspy Sobieszewskiej dają wspaniałe możliwości odpoczynku na łonie natury. Zachwycające zabytki tego portowego miasta, liczne imprezy kulturalne i rejsy wycieczkowe po Zatoce Gdańskiej sprawiają, że sezon turystyczny trwa tu cały rok.
Najsławniejsze polskie molo
Kolejnym miastem aglomeracji jest Sopot, ekskluzywny kurort pełen pięknych willi i drogich hoteli. Imprezowe życie toczy się tu wokół deptaka zwanego „Monciakiem” (Bohaterów Monte Cassino) – będącego raczej towarzyskim salonem pod chmurką niż ulicą.
Krzywy Domek w Sopocie/fot. JANBUR, Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0
Sopot, zwany „perłą Bałtyku”, z racji pięknego położenia na stokach nadmorskich wzgórz i stylowej zabudowy, należy do najpiękniejszych kurortów Europy. Najważniejszym punktem miasta jest drewniane molo (512 m), należące do najdłuższych w Europie. Stąd rozpościera się wspaniały widok na nadmorską część Sopotu, Zatokę Gdańską i sąsiednie miejscowości. Sopot może poszczycić się długą piaszczystą plażą (4,5 km), rozdzieloną molem na północną i południową. Drugim (po molo) symbolem miasta jest Opera Leśna, zaciszny amfiteatr z 4,5 tys. miejscami dla widzów, położony między Gdańskiem i Gdynią, dominujący w życiu całego Trójmiasta.
Port odrodzonej Polski
Gdynia to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się część Trójmiasta. Prawa miejskie uzyskała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza. Jej zrąb zbudowano w kilka lat, jako okno na świat, port handlowy i wojenny młodego państwa.
ORP „Błyskawica” – okręt muzeum, fot. Topory, Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0
Dla turystów Gdynia to przede wszystkim malowniczy port i plaże. Wizytówką miasta jest skwer Kościuszki, położony u nasady Mola Południowego. Skwer obejmuje zieleńce, aleje spacerowe i fontannę. Szerokie betonowe molo sięga daleko w głąb morza. Przy północnym nabrzeżu cumują pływające muzea: ORP „Błyskawica” i Dar Pomorza. Na końcu miasta wznosi się modernistyczny gmach Oceanarium, raj dla dzieci i miłośników przyrody. Można tu zobaczyć tysiące wielobarwnych ryb, drapieżne piranie, ogromne żółwie i jeżowce. Na południe od mola wyrasta Kamienna Góra, u podnóża której biegnie szeroki nadmorski bulwar, ulubione miejsce turystów.
Położone na Pomorzu Wschodnim Trójmiasto – z bogatą przeszłością Gdańska, rozrywkami Sopotu i militarnymi pamiątkami Gdyni – ma coś do zaoferowania każdemu z odwiedzających. Zapraszamy do odkrywania piękna Polski!
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Mar, ul. Gajowa 43
alfamar.travelshops.pl
fot. główna: lic. CC BY-SA 4.0