Podróże 4 lip 2021 | Redaktor
Wielkopolska. Podróż po miastach,  pałacach i parkach krajobrazowych

fot. Zamek w Kórniku/fot. Kagor1 – praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons

Korzenie polskiej państwowości, tajemnicze zamki, największy polski kościół – to część bogactwa, jakie ma do zaoferowania Wielkopolska.

To malowniczy i niezwykle atrakcyjny region w Polsce, drugi co do wielkości po Mazowszu. Geograficznie obejmuje położone na północy Pojezierze Wielkopolskie i leżącą na południu Nizinę Wielkopolską. Urozmaicony krajobraz Pojezierza został ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia. Osią hydrograficzną Wielkopolski jest Warta.

W X wieku region stał się kolebką państwowości polskiej. Administracyjną, kulturalną i gospodarczą stolicą jest obecnie Poznań, a inne ważne ośrodki to: Gniezno, Leszno, Konin,Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Kościan, Września i Jarocin. Ośrodkami turystycznymi oprócz zabytkowych miast są miejscowości wypoczynkowe nad jeziorami oraz położone w pięknych parkach rezydencje znamienitych rodzin Wielkopolski, m. in. Kórnik, Rogalin i Rydzyń.

Kolebka państwa polskiego

Zwiedzanie Wielkopolski warto rozpocząć od Poznania. Jest to nowoczesny ośrodek handlu i biznesu, gospodarz MiędzynarodowychTargów Poznańskich – najważniejszej tego typu imprezy w Polsce. Najcenniejsze zabytki miasta to: katedra na Ostrowie Tumskim, fara i ratusz ze słynnymi koziołkami na Starym Rynku.

Po zwiedzeniu stolicy warto ruszyć na południe, do Puszczykowa, popularnej wśród mieszkańców Poznania miejscowości wypoczynkowej, a następnie przez Rogalin do Kórnika i Środy Wielkopolskiej. Trasa ta prowadzi przez Wielkopolski Park Narodowy. To właśnie w Wielkopolsce, zaczęła się historia Polski. Proponowana trasa zwiedzania prowadzi przez Ostrów Lednicki (dawną siedzibę Mieszka I i Bolesława Chrobrego), przez wspaniały skansen wsi wielkopolskiej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha stoi słynna katedra, zwana „Matką polskich kościołów”.

Największy kościół w kraju

Północna Wielkopolska rozciąga się po obu stronach Noteci. Chętnie odwiedzają te okolice miłośnicy przyrody i zróżnicowanego krajobrazu. Na tych terenach leżą: Czarnków, Chodzież, Ujście, Piła, Jastrowie i Złotów. Szczególnie urokliwa jest Chodzież, miasto leżące między trzema jeziorami, u podnóży porośniętych lasami pagórków moreny czołowej.

Wiele obiektów wartych zobaczeni oferuje Ziemia Konińska. Wśród nich znajdują się obiekty sakralne, m. in. gigantyczna, wzbudzająca wiele emocji i kontrowersji Bazylika w Licheniu Starym – największy polski kościół (jego powierzchnia wynosi 13 tysięcy m kw.).

Swojego rodzaju ciekawostkę stanowi księżycowy krajobraz odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Konieni: olbrzymi ciemny krater o kilku kilometrach głębokości, zaczynający się tuż przy szosie.

W tych okolicach warto zobaczyć najstarszy na ziemiach polskich znak drogowy, pochodzący ze 115 r. (wygląda jak wielki kamienny kręgiel) oraz łuk triumfalny w Ślesinie, zbudowany w 1812 r. na powitanie Napoleona.

Interesującym regionem Wielkopolski jest Ziemia Kaliska, ze stolicą w Kaliszu, jednym z najstarszych polskich miast Warto zobaczyć zamek w Gołuchowie i dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Szlakiem dawnych rezydencji

Wielkopolska to raj dla miłośników tajemniczych zamków i pięknych pałaców. Są to najczęściej położone w pięknych parkach rezydencje znamienitych rodzin. Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego znajdują się pałace w Rogalinie i Kórniku.

W Rogalinie, 20 km od Poznania, w dolinie Warty znajduje się pałac z XVIII wieku, rezydencja Raczyńskich. Ta barokowo–klasycystyczna rezydencja w kształcie podkowy, to największy tego typu obiekt w Polsce. Znajduje się tu również największe w Europie skupisko dębów, słynna Dąbrowa Rogalińska: ponad 960 starych drzew, z których wiele liczy sobie kilkaset lat. Najcenniejszymi okazami są trzy rosnące blisko siebie potężne dęby, którym nadano imiona Lecha, Czecha i Rusa – braci, od których, według legendy wzięły początki narody słowiańskie.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Wielkopolsce jest Kórnik, z zamkiem w stylu angielskiego neogotyku. Budynek stanowił własność wielkich rodów wielkopolskich, należał kolejno do Górków, Działyńskich i Zamoyskich.

Pałac stoi na wysepce otoczonej fosą. Jego historia sięga XIV wieku, obecny kształt zyskał w wyniku przebudowy w I połowie XIX wieku – przystosowany jest do roli muzealno–bibliotecznej. W parku, przy kórnickim zamku, na powierzchni 30 km kw. rośnie blisko 3000 gatunków drzew i krzewów.

Główną atrakcją turystyczną Pojezierza Wielkopolskiego w Szamotułach jest zabytkowy Zamek Górków, pośrodku pięknego parku. Zbudowany w XIV wieku, był rezydencją Łukasza Górki, wojewody poznańskiego.

Budowla pamięta dramatyczne losy wołyńskiej księżniczki: w strzelistej wieży uwięziona była żona wojewody, piękna Halszka, dwórka królowej Bony. Atrakcją zamku jest największa w Polsce kolekcja ikon, około 800 świeckich obrazów, w większości pochodzących z przemytu.

Perły z dala od miast

W zachodniej części Wielkopolski, w Sierakowie, znajduje się Zamek Opalińskich, jednego z najzamożniejszych rodów w Wielkopolsce. W I połowie XVII wieku istniejący zamek został rozbudowany, w połowie XVIII wieku popadł w ruinę. W latach 90. XX wieku częściowo go odbudowano. Dziś mieści się tam Muzeum Opalińskich.

Na Ziemi Leszczyńskiej, w niewielkich Pawłowicach (12 km na wschód od Leszna), znajduje się klasycystyczny Pałac Mielżyńskich. Uwagę zwracają fasada, cztery wysokie kolumny podtrzymują attykę ozdobioną czterema alegorycznymi postaciami kobiecymi. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 7 ha, założony w XVIII wieku.

Prawdziwa perła Wielkopolski to Pałac w Gołuchowie, na Ziemi Kaliskiej (16 km od Kalisza). Pierwotnie budowlę o charakterze obronnym wzniesiono w XVI wieku. Obecny kształt zawdzięcza Izabeli Działyńskiej z Czartoryskich. Dziś to jedyna taka budowla w Polsce, zachwycająca stylistycznym bogactwem i nawiązująca do architektury zamków nad Loarą. Pałac otacza 162–hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim.

Na południu Polski, w okolicach Leszna, warto zobaczyć pięknie odremontowany Zamek w Rydzynie, okazałą rezydencję nazywaną „perłą polskiego baroku”, która w przeszłości była siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego. Na pozostałościach średniowiecznego zamku rycerskiego z XIV wieku wzniesiono wspaniałą rezydencję, otoczoną rozległym parkiem.

Z pięknych pałaców słynie Biskupizna, Ziemia Gostyńska. Cenne zespoły pałacowo– parkowe zachowały się tutaj niemal w każdej wsi. W Rokosowie znajduje się neogotycki pałac księcia Adama Czartoryskiego, a w Gębicach, w okazałym parku krajobrazowym, Pałac Gorzelskich i Mycielskich z I połowy XIX wieku. Skromny Pałac w Gogolewie był w posiadaniu rodziny Czarneckich. Dziś jest siedzibą dyrekcji stadniny koni rasy wielkopolskiej. W Grabonogu, małej podgostyńskiej wsi, w starym drewnianym dworku, mieści się Muzeum Ziemi Gostyńskiej. W Zimowodach stoi pałac zbudowany w stylu francuskim, który zachwyca pięknem elewacji.

Wielkopolska to region bogaty turystycznie. Podróż po miastach, pałacach i zamkach oraz parkach krajobrazowych najlepiej zaplanować etapami. Warto uwzględnić przejrzysty podział na trasy wycieczkowe, trasy weekendowe, krótkie, lecz intensywne wypady.

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży, Alfa Mar, Gajowa 43

www.alfamar.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor