Będzie cieplej, ale uwaga na gołoledź [AKTUALIZACJA POGODY 15:30]
Kiedy popatrzy się na mapy przepływu powietrza nad Europą, widać wyraźnie, że nad zachodnią granicę Polski zaczyna napływać już cieplejsze powietrze znad Atlantyku (a bezpośrednio znad Czech i południowych Niemiec), cieplejsze i wilgotniejsze od tego, które wyż Białoruski kierował do nas z Rosji.
Inne z kategorii
Błękit nieba [POGODA]
Przymroziło [POGODA]
Przepuszczał on masy powietrza po swojej południowej stronie, które nad Ukrainą kierowały się nad Polskę, tu skręcały ku północy, przynosząc aż w nasze strony mroźną pogodę. Ten wyż połączy się z wyżem Azorskim - stabilnym układem wysokiego ciśnienia, istniejącym w zasadzie w tym rejonie przez cały rok. Na północ od tego połączonego wyżu mamy wieloośrodkowy niż. Granica między tymi układami przebiegać będzie po ukośnej linii, ciągnącej się od Hiszpanii po kraje bałtyckie, przez Polskę. Pamiętamy, że niż obraca masy powietrza wokół jego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (na półkuli północnej). Obrót ten (mówiąc w pewnym uproszczeniu) powodować będzie przepływ ciepłego powietrza po tej linii ukośnej.
To oznacza zasadniczą zmianę typu pogody. Będzie ciepło, jak na te porę roku. Temperatura w drugiej części tygodnia może sięgnąć nawet 8 - 10 stopni. Mechanizm ocieplenia dodatkowo można obserwować w przekroju pionowym atmosfery. Masy powietrza ciepłego przenoszone będą w górnych jej warstwach z południa na północ - nad Skandynawię. Czy zima powróci jeszcze? Tego nikt nie wie. Modele numeryczne pozwalają z rozsądnym prawdopodobieństwem przewidywać pogodę na co najwyżej tydzień. Dynamika zjawisk może w kolejnym okresie rozwinąć się bardzo różnie. Przed nami jeszcze cały luty.
Ocieplenie, tak jak zapowiadałem rano, zacznie się już dzisiejszej nocy. Zjawiska przebiegają zgodnie z przewidywaniami - o 15.00 w Bydgoszczy były -3 stopnie. Uwaga. W nocy może padać deszcz lub mżawka, a ponieważ ziemia wciąż jeszcze będzie zmarznięta - powstanie niebezpieczna gołoledź!
Pogodyn
Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.