Wokół wyżu — zmiana cyrkulacji [POGODA]
![Wokół wyżu — zmiana cyrkulacji [POGODA]](/photo/article/w770/29250.jpg)
fot. własne
Przeważająca część Europy objęta jest wyżem, którego centrum znajduje się nad Bałtykiem i północnymi regionami naszego kraju. Wyż ten sięga klinem aż nad zatokę Biskajską i wyspy Azorskie
Inne z kategorii
Powrót wiosny [POGODA]
Wzrost ciśnienia [POGODA]
Jednak zachmurzenie atlantyckich frontów, związanych z niżem, którego centrum jest w okolicach Grenlandii i Islandii opływa wspomniany wyż. Dziś i w kolejnych dniach obejmie półwysep Skandynawski, Bałtyk i północne regiony Polski.
Chłodne powietrze pochodzenia arktycznego dociera po wschodniej krawędzi wyżu aż do morza Czarnego. Jednak układ ten zaczyna się zmieniać i w najbliższych dniach będzie srzyjać napływowi cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego.
Dziś już odczujemy pierwsze oznaki tej zmiany.
Zachmurzenie powinno być jeszcze małe, a temperatura maksymalna sięgnie 18 stopni (w niedzielę w najcieplejszym momencie mieliśmy w Bydgoszczy 14,1 stopnia wg pomiarów IMGW). Wiatr będzie słaby, zmienny. Opady nie są przewidywane.
Noc z poniedziałku na wtorek mimo pogodnego nieba już minie przez przymrozków. Przewidywana temperatura minimalna to 7 stopni.
We wtorek natomiast będziemy mieli do czynienia z silniejszym wiatrem i umiarkowanym zachmurzeniem. Temperatura maksymalna ma sięgnąć 20 stopni. W następnych dniach temperatury maksymlane mają przekraczać 20 stopni i tak będzie aż do piątku, kiedy cykl zakończy się i powróci fala chłodniejszego powietrza. W sobotę i niedzielę temperatury maksymalne znów będą się kształtować poniżej 15 stopni.
Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.22, a zajdzie o 20.10. Dzień będzie trwał 14 godzin i 48 minut.
Pogodyn
Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego