POLICJA 997 16 kwi 13:29 | Redaktor
Agresywny pacjent, paralizator, broń. Nowe szkolenie ratowników w Bydgoszczy!

fot. Policja

Agresywny pacjent, niebezpieczne narzędzia, czy też broń, z tym między innymi musi mierzyć się załoga pogotowia ratunkowego podczas zgłoszeń. O tym jak sobie poradzić z takimi sytuacjami, uczą policyjni instruktorzy. Funkcjonariusze w marcu, kwietniu oraz maju realizują kolejne szkolenia dla całego personelu pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy.

Z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy opracowany został dwudniowy program szkoleniowy dla ratowników oraz dyspozytorów medycznych. Pierwszego dnia personel medyczny odbywa cztery panele szkoleniowe.

Pierwszy panel prowadzony jest przez psychologa KWP w Bydgoszczy i dotyczy psychologicznych oraz interpersonalnych możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia agresją. W skrócie ujmując, przedstawia sposoby, które mogą nie dopuścić do agresji fizycznej i spróbować zatrzymać ją na etapie agresji słownej.

Następnie Koordynator Negocjatorów Policyjnych KWP w Bydgoszczy zaznajamia ratowników z tematem prenegocjacji – jak rozmawiać z osobą przed przyjazdem negocjatorów.

Kolejnym elementem szkolenia jest wystąpienie instruktora w zakresie posługiwania się przedmiotami do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej (paralizator). W przypadku, gdy mamy do czynienia z pacjentem agresywnym na miejscu niezbędny jest patrol Policji, który może tego środka przymusu bezpośredniego użyć, dlatego ważna jest znajomość urządzenia, taktyka interwencji z użyciem lub wykorzystaniem paralizatora, jak również czynności po użyciu paralizatora (wyjęcie i zabezpieczenie sond).

Ostatnie zajęcia tego dnia realizowane są przez instruktorów sportów walki Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy. Instruktorzy poruszają aspekty obejmujące techniki uderzeń, kopnięć oraz obronę przed nimi. Ponadto przedstawiają techniki duszeń i dźwigni, a także kontrolę agresora w paterze.

Dzień drugi optuje w zajęcia z funkcjonariuszem Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy. Tematem są zagadnienia związane z poruszaniem się na miejscu zdarzenia ze zwróceniem uwagi na uniknięcie zniszczenia lub zatarcia śladów kryminalistycznych. Dodatkowo przedstawia zagadnienia związane z czynnościami pozwalającymi na ochronę śladów występujących na miejscu zdarzenia.

Następnie instruktorzy Wyszkolenia Strzeleckiego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy, Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy omawiają jednostki borni będące na wyposażeni Policji. Przedstawiają sposoby ich zabezpieczania i rozładowywania na wypadek, gdy na miejscu niesienia pomocy przez służby medyczne taka broń by się znalazła. Prezentują także wyposażenie, które policjant w zależności od miejsca pełnienia służby może mieć na sobie podczas realizacji zadań służbowych (sprzęt PZ, kamizelki kuloodporne, kaski ochronne itp).

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->