POLICJA 997 7 lut 2022 | materiał partnera
Bezpieczny przejazd. Co zrobić, jeśli nasz samochód utknie między rogatkami?

fot. ilustracyjna, Pixabay

Co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. Niektórzy kierujący wciąż nie zwracają uwagi na oznakowanie, a to może uratować ich życie.

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy. 

Zdarzenia drogowe na przejazdach kolejowo-drogowych nie są częste, jednakże zazwyczaj ich skutki często są tragiczne. Zatem kierujący pojazdami zawsze powinni ocenić sytuację, czy droga jest wolna i czy można bezpiecznie przez tory przejechać. Dotyczy to zarówno przejazdów strzeżonych, jak i niestrzeżonych. 

Co zrobić, gdy nasz samochód utknie między rogatkami? Do kogo się zgłosić, jeśli widzimy zepsutą sygnalizację na przejeździe?

 Poniżej kilka podstawowych zasad ratujących życie:

  • Żółta naklejka PLK - naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  • Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  • Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  • Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  • Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  • Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  • Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

Bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów i innych uczestników ruchu jest o wiele ważniejsze, niż uszkodzony pojazd czy szlaban.  Dlatego przed przejazdem kolejowym zawsze zachowajmy szczególną ostrożność i nie ufajmy całkowicie sygnalizacji, a także rogatkom – bezwzględnie upewnijmy się, czy nie nadjeżdża pociąg.

 

źródło: KWP w Bydgoszczy, st. asp. Remigiusz Rakowski