POLICJA 997 22 sty 13:26 | Redaktor
Chciał zainwestować w kryptowaluty. Ciocia znajomej z Anglii miała pomóc.

fot. Pixabay

Mieszkaniec Bydgoszczy stracił 300 tysięcy złotych. Sprawą zajmuje się policja, która jednocześnie apeluje do obywateli o rozsądek i ostrożność.

Wszystko zaczęło się od nawiązanej znajomości z kobietą mającą rzekomo mieszkać w Anglii. Podczas wymiany z nią wiadomości za pośrednictwem komunikatora, owa pani przekazała bydgoszczaninowi informacje o możliwości zainwestowania pieniędzy w kryptowaluty. Twierdziła, że jej ciocia jest analitykiem finansowym i pomoże mu zainwestować.

Cała sprawa ma swój początek w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu mężczyzna był sukcesywnie oszukiwany. Fałszywa analityczka namówiła go wielokrotnie do dokonania przelewów różnych kwot na różne konta zagraniczne, a nawet do zaciągnięcia w tym celu pożyczki.

Kiedy mężczyzna w grudniu chciał wypłacić swoje pieniądze oraz zyski z tych operacji, kontakt się urwał, a 61-latek nabrał podejrzeń, że został oszukany na ponad 300 tysięcy złotych. Dopiero wczoraj zgłosił sprawę policjantom ze Szwederowa.

Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy. Namawianie na inwestowanie w akcje czy kryptowaluty, uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać — apelują funkcjonariusze policji.

Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję.

Policjanci apelują również do bliskich osób starszych — zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Źródło: bydgoszcz.policja.gov.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->