Maseczka w niektórych miejscach nadal obowiązkowa
Od 15 maja poluzowano niektóre obostrzenia np. zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że możemy o maseczkach zapomnieć. Nadal musimy cały czas pilnować się i nosić je w przestrzeniach wewnętrznych. Miejsca, gdzie obowiązywać będzie nakaz zakrywania nosa i ust będą kontrolować policjanci. Osoba niestosująca się do nakazu, może zostać ukarana mandatem do 500 zł.
Inne z kategorii
Potrącenie pieszej poza pasami. Policja wie kto zawinił [WIDEO]
Rowerzystka zginęła pod kołami ciężarówki. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragedii [ZDJĘCIA]
Wszystko wskazuje na to, że przed nami „ostatnia prosta”. Powoli znoszone są kolejne ograniczenia, które zostały wprowadzone w związku z pandemią. Już od soboty (15 maja), na otwartej przestrzeni nie będziemy musieli zakrywać ust i nosa, o ile odstęp pomiędzy osobami będzie wynosił 1,5 m. Nie oznacza to jednak, że wcale nie musimy mieć maseczki. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach czy w kościele.
To czy obowiązek ten jest realizowany przez mieszkańców kujawsko-pomorskiego będą sprawdzać policjanci i służby sanitarne.
Co grozi za brak maseczki
W ustawie z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 dodano przepis, który pozwoli nakładać obowiązki na osoby zdrowe - w tym właśnie obowiązek noszenia maseczki. Od 29 listopada 2020 roku, czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji, nieprzestrzeganie tego przepisu będzie wykroczeniem karanym grzywną. Zgodnie z art. 54 kodeksu wykroczeń, kto nie stosuje się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych - tu osoba niestosująca się do obowiązku zakrywania ust i nosa, może zostać ukarana mandatem do 500 zł. Dodatkowo brak maseczki w sklepie stał się uzasadnioną podstawą do odmowy sprzedaży.
źródło: KWP Bydgoszcz, mł.insp. Monika Chlebicz, prawo.pl