Śledzą kierowców z ziemi i z nieba. Bydgoska policja o łapaniu piratów drogowych [VIDEO]
kadr z policyjnego nagrania/Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
– Dron, Mobilne Centrum Monitoringu, grupa „Speed” korzystająca z wideorejestratorów w nieoznakowanych radiowozach to narzędzia w walce z zagrożeniami na drogach – przekazuje bydgoska policja. W krótkim „sprawozdaniu” pisze o sposobach ujawniania piratów drogowych i podsumowuje ubiegłoroczne działania „Speed-u”.
Inne z kategorii
Potrącenie pieszej poza pasami. Policja wie kto zawinił [WIDEO]
Rowerzystka zginęła pod kołami ciężarówki. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragedii [ZDJĘCIA]
– Codzienna służba mundurowych niestety pokazuje, że dużo kierowców, rowerzystów czy pieszych łamie przepisy ruchu drogowego, co tym samym przekłada się na bezpieczeństwo. Dlatego bydgoska „drogówka” podczas działań na drogach korzysta z różnych urządzeń, które pomagają w namierzaniu piratów drogowych – tłumaczy komisarz Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego KWP Policji w Bydgoszczy.
Pomocą jest m.in. policyjny dron, który od lata 2021 roku lata nad drogami powiatu bydgoskiego, rejestrując zachowania kierowców. Kolejne narzędzie to Mobilne Centrum Monitoringu – wyposażony w kamery pojazd od 10 lat służy bydgoskiej „drogówce”.
Łapaniu piratów drogowych dedykowana jest grupa „Speed”, posługująca się nieoznakowanymi radiowozami wyposażonymi w wideorejestratory. Policjanci tej grupy używają również laserowych mierników prędkości.
– Głównym zadaniem grupy jest reagowanie na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze, szczególnie przekraczanie dozwolonej prędkości – tłumaczy kom. Słomski. I podkreśla: - Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.
W 2021 roku bydgoska grupa „Speed” skontrolowała blisko 17,5 tysiąca pojazdów, ujawniła ponad 19 tys. wykroczeń drogowych, z czego blisko 12 tys. to przekroczenie dozwolonej prędkości. Właśnie za to wykroczenie policjanci grupy nałożyli większość (10,5 tys.) z 16,5 tys. mandatów karnych. Skierowali też 298 wniosków o ukaranie do sądu, zatrzymali 266 praw jazdy, w tym 216 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zatrzymali 388 dowodów rejestracyjnych i ujawnili 75 przestępstw dotyczących ruchu drogowego.
– Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. Dlatego też policjanci w każdym przypadku ujawnienia niebezpiecznych sytuacji będą wyciągać surowe konsekwencje – podkreśla oficer.