Pozostałe 25 paź 2020 | Redaktor
Akademickie Mistrzostwa Świata w brydżu i szachach. Rywalizacja odbędzie się w systemie online

fot. nadesłane, archiwum/AMS_2018

Od 26.10-30.10.2020 roku KU AZS UKW Bydgoszcz zaprasza do śledzenia rozgrywek Akademickich Mistrzostw Świata w sportach umysłowych. Z powodu pandemii, Światowa Federacja Sportu Akademickiego FISU zaproponowała zorganizowanie mistrzostw w wersji on-line. Rozgrywki będą odbywały się na dwóch platformach: tornelo.com i bridgebase.com.

Ponad pół tysiąca zawodników z czterdziestu krajów weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w sportach umysłowych, które organizuje Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rywalizacja w brydżu i szachach odbywać się będzie w systemie online.Organizacja zawodów w świecie wirtualnym jest ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym.

– W mistrzostwach weźmie udział ponad 500 pięćdziesiąt osób, a w samym komitecie organizacyjnym pracuje ponad 20 osób rozsianych po różnych miejscach Polski i Europy – tłumaczy Katarzyna Domańska, szefowa komitetu organizacyjnego.

– W naszym zespole pracują ludzie, którzy mają duże doświadczenie w organizacji imprez sportowych online, więc jestem spokojna o przebieg zawodów.
Zawodom towarzyszyć będą codzienne wirtualne programy telewizyjne, w trakcie których eksperci komentować będą najważniejsze i najciekawsze pojedynki.

– Codziennie będziemy podsumowywali dzień i pokazywali najważniejsze momenty mistrzostw. Wszystko w języku angielskim – dodaje Domańska.

Każdy kraj mógł zgłosić maksymalnie pięć drużyn. Nad przebiegiem zawodów będą czuwali sędziowie i systemy zabezpieczeń znane z imprez e-sportowych. Wszyscy będą mieli m.in. obowiązkowo włączone kamery.

– Każdy z zawodników musi być widoczny dla sędziów i przeciwników. Jest też specjalny zespół antycheatingu i dodatkowo algorytm, który będzie sprawdzać zgodność z ruchami komputerowymi – tłumaczy Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej, który kieruje zespołem ekspertów przy okazji zmagań szachistów.

Turlej nie ma wątpliwości, że w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Świata obsada jest najmocniejsza w historii. – Zdecydowanym faworytem jest Armenia, która w swoim sześcioosobowym składzie wystawiła aż pięciu arcymistrzów szachowych. O medale powalczy też Chinka Lei Tingije, wicemistrzyni świata z 2017 i 2019 w szachach szybkich. Ale Polacy też mają dobry skład i liczymy na medale. W naszym zespole są doświadczeni zawodnicy, którzy wiele razy reprezentowali kraj na mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy – dodaje Turlej.

 Anna Kubicka, szachistka Akademickiej Reprezentacji Polski, po raz pierwszy będzie reprezentowała Polskę z zawodach akademickich. – Przystąpię do nich jako aktualna akademicka mistrzyni Polski i niebawem po mistrzostwach świata będę chciała mój tytuł obronić. Pandemia mocno ograniczyła sport i szachy też na tym cierpią, bo wiele imprez zostało odwołanych. Mamy jednak tę przewagę nad innymi, że bezpiecznie możemy rozgrywać nasze zawody. Możliwość gry przez Internet jest w tym momencie dużą zaletą szachów – mówi.

A czego się obawia? – Jedyne, czego się obawiam, to utrata połączenia. Znane są przypadki przegrywania spotkań właśnie przez problemy z Internetem i mam nadzieję, że taki pech mnie nie dopadnie. Poziom Polaków jest bardzo wysoki, ja też jestem dobrze przygotowana. Mamy duże szanse na medal i będziemy walczyć o ten najcenniejszy – dodaje Kubicka.

Również w zmaganiach brydżystów rywalizować będą czołowi zawodnicy świata. – Do faworytów należą też reprezentanci Polski, wicemistrzowie świata sprzed dwóch lat Jakub i Patryk Patreuha. Polacy właściwie z każdej akademickiej imprezy przywożą medale, więc mam nadzieję, że teraz będzie podobnie – mówi Stanisław Gołębiowski, który z ramienia komitetu organizacyjnego sprawuje pieczę nad turniejem w brydżu.

– Ćwiczymy kilka razy w tygodniu na żywo i w internecie, bo nie mieliśmy dotąd zbyt wielu okazji profesjonalnie grać online. Nowa formuła dla wielu będzie nowym doświadczeniem. Wiadomo jednak, że będzie to najbardziej uczciwy i sprawiedliwy sposób rozgrywania zawodów, który zminimalizuje ryzyko oszustwa. W parach każdy z nas będzie mógł obserwować jednego ze swoich przeciwników i sam będzie przez niego obserwowany – mówi Jakub Patreuha.

Reprezentant Polski nie ukrywa, że mierzy w najwyższe laury. – Razem z bratem jesteśmy już doświadczonym duetem. Mamy bojowe nastawienie i jako gospodarze będziemy chcieli wygrać te zawody – dodaje.

Polacy wystawili cztery drużyny w szachach i pięć w brydżu. – Nie będzie ceremonii medalowej, nie będzie ceremonii otwarcia, nie zabrzmi, jak zawsze, Gaudeamus. Po zakończeniu imprezy każdy z zawodników otrzyma certyfikat uczestnictwa – dodaje Katarzyna Domańska.

W całym cyklu Akademickich Mistrzostw Świata w 2020 roku odbyła się tylko jedna impreza – w marcu, tuż przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa, w Amsterdamie rywalizowali łyżwiarze szybcy, a Polacy zdobyli sześć medali – jeden złoty, cztery srebrne i jeden brązowy.

Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach umysłowych będą ostatnią imprezą tego cyklu w tym roku. Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS, a udział polskich zawodników w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera Ministerstwo Sportu.

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ w sportach umysłowych

Szachy
Polska 1: Anna Kubicka (kapitan), Ryszard Eggink, Mirosław Lewicki, Marcin Molenda
Polska 2: Patryk Chylewski (kapitan), Oliwia Kiołbasa, Jan Kokoszczyński, Alicja Śliwicka
Polska 3: Wojciech Śmieszek (kapitan), Anna Krzysztyńska, Pola Parol, Andrzej Sułkowski
Polska 4: Kacper Tomaszewski (kapitan), Wiktoria Cieślak, Radosław Dzierżak, Szymon Walter

Brydż sportowy
Polska 1: Patryk Patreuha (kapitan), Jakub Bazyluk, Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Kacper Kopka, Jakub Patreuha
Polska 2: Przemysław Kurzak (kapitan), Michał Kaleta, Maciej Kędzierski, Błażej Krawczyk, Wojciech Okuniewski, Marcin Szymański
Polska 3: Edward Sucharda (kapitan), Jakub Andruszkiewicz, Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Łukasz Trendak
Polska 4: Ryszard Rosikiewicz (kapitan), Kacper Błasiak, Jakub Franczak, Kornel Krawiec, Jan Pytel, Oskar Tokarczuk
Polska 5: Sophia Bałdysz (kapitan), Aleksandra Byra, Joanna Kokot, Dominika Ocylok, Barbara Superson, Joanna Zalewska

źródło: materiały AZS

(ak)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor