Iwona Baumgart z tytułem Trenerki Roku 2021
fot. PKOL
Trenerka i jednocześnie mama mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio 2021 Igi Baumgart-Witan, Iwona Baumgart, została laureatką XXI edycji konkursu „Trenerka Roku” organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet przy Polskim Komitecie Olimpijskim .
Inne z kategorii
Iwona Baumgart od 2011 roku jest trenerem grupy sprintu w BKS Bydgoszcz. Do uzyskania uzyskania nominacji olimpijskich doprowadziła, poza Igą Bumgart-Witan, także dwójkę innych lekkoatletów, z którymi współpracuje na co dzień: Kingi Gackiej oraz Tymoteusza Zimnego. Iwona Baumgart miała również udział w medalach zdobywanych przez polską sztafetę 4×400 m na najważniejszych imprezach światowych i europejskich, a także w indywidualnych startach Igi Baumgart-Witan.
– Praca trenera z pewnością nie należy do prostych. Przyznaję, że wśród swoich podopiecznych mam przydomek „mroczny żniwiarz”, ponieważ w trakcie treningów dziewczyny wyciskają z siebie siódme poty. Mimo wszystko bardzo się cieszę, że tu stoję, to dla mnie olbrzymi zaszczyt odbierać nagrodę Trenerki Roku. Moja praca w zeszłym sezonie została zwieńczona dwoma medalami olimpijskimi – złotym i srebrnym – powiedziała trenerka. – Droga, którą pokonałyśmy, była dla nas wyboista i dlatego z tego miejsca chciałabym podziękować Idze, ponieważ bez jej ciężkiej pracy na pewno by mnie tutaj dzisiaj nie było. Dziękuję również Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki, który zapewnił nam bardzo dobre warunki treningu. Ten sukces to efekt pracy całego zespołu – dodała..
Nagrodę za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczkami w 2021 roku otrzymał trener kajakarstwa Tomasz Kryk. Jego zawodniczki Karolina Naja, Anna Puławska zdobyły w Tokio srebrny medal olimpijski (K-2 500 m), a czwórka (K-4 500 m) w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska medal brązowy.
Nagrodę główną za całokształt pracy z zawodniczkami otrzymał trener lekkiej atletyki Edward
Bugała. Przez 68 lat (1952-2020) był bardzo cenionym trenerem szkolenia centralnego PZLA
i klubowego. Jest wychowawcą wielu pokoleń zawodniczek, które wspierał nie tylko w sporcie ale
również w trudnych sytuacjach życiowych. Do startu olimpijskiego przygotowywał m.in.: Irenę
Szewińską (100 m, 200 m, 4x100 m – IO Meksyk 1968 – złoty medal w biegu na 200 m z wynikiem 22,5 – rekord świata i brązowy medal na 100 m, z którą współpracował od 1967 do 1968 r.), Grażynę Prokopek (400 m – IO Ateny 2004), Annę Kiełbasińską (200 m – IO Londyn 2012), Emilię Ankiewicz (400 m ppł – IO Rio de Janeiro 2016).
Informacja prasowa PKOL, zmiany, skróty - redakcja. Więcej na stronie PKOL.