112 27 sie 2021 | Redaktor
Cyklisto, dbaj o swoje bezpieczeństwo! Policja podsumowuje akcję „Rowerzyści”

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

W czwartek (26 sierpnia), w ramach działań wojewódzkich pn. „Rowerzyści”, bydgoscy policjanci zwracali szczególną uwagę na te wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym przypadku rowerzystów.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili działania pn. „Rowerzyści”. Akcja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego korzystających z jednośladów. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do rowerzystów. Bacznie też przyglądali się też , czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie łamią przepisów.

Z obserwacji policjantów ruchu drogowego wynika, ze najczęściej popełnianymi przez rowerzystów wykroczeniami są:

- przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych i jazda po chodniku,

- rozmawianie przez telefon i słuchanie muzyki w czasie jazdy,

- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,

- brak sygnalizacji manewru skrętu,

- poruszanie się środkiem jezdni,

- nieprawidłowy stan techniczny, w tym braki w oświetleniu,

- kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu.

Podczas działań policjanci skontrolowali ­­­­­­102 rowerzystów i 214 kierowców innych pojazdów. Ujawnili łącznie 89 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, z czego najwięcej, bo 52, to jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych. Natomiast 3 rowerzystów jechało pod wpływem alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili 34 inne wykroczenia popełnione przez rowerzystów.

W czasie działań policjanci ujawnili także 3 wykroczenia popełnione przez kierujących innymi pojazdami, którzy kierowali pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nazywa się pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich nie chroni karoseria pojazdu, poduszki czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi i rowerzyści giną czy zostają ranni. By zwiększyć swoją widoczność na drodze, powinni stosować elementy odblaskowe.

Policja przypomina najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;

- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;

- jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;

- czepiać się innych pojazdów,

- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

- nie może kierować pod wpływem alkoholu,

- korzystać podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Rowerzysta korzystając z drogi jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, w związku z czym musi stosować się do wszystkich pozostałych przepisów RD.

kom. Lidia Kowalska
Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor