112 10 mar 2022 | Redaktor

Straż Graniczna podkreśla, że w związku z sytuacją na granicy polsko-ukraińskie mogą uaktywnić się różnego rodzaju grupy przestępcze, które dramatyczne położenie osób uciekających będą chciały wykorzystać dla zysku. Apelują o czujność i zgłaszanie jakiegokolwiek podejrzenia handlu ludźmi. Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz adresy mailowe dla osób, które chcą przekazać informacje na tego typu procederze.

Straż Graniczna przekazuje też, że  w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia handlu ludźmi obywatele Ukrainy i innych państw mogą prosić o pomoc Krajowe Centrum Informacyjno-Konsultacyjne.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 123 07) oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl, pod którymi można przekazywać i uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP na skutek wojny na Ukrainie. Z kolei Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Obsługiwana jest też specjalna infolinia o numerze: 47 72 56 502 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 56 502). Dzwoniąc pod ten numer można przekazać informacje dotyczące handlu ludźmi, przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.

Ulotki ostrzegające przed procederem handlu ludźmi, również w języku ukraińskim, można pobrać tutaj.

Przyjęta przez Sejm w środę (9 marca) Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zaostrza kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Komunikat Policji (KGP), Straży Granicznej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor