Radioaktywne ćwiczenia służb w Myślęcinku dały wynik pozytywny. Ale to akurat dobrze [ZDJĘCIA]
fot. Policja
W środę (4 grudnia) na terenie polany Różopole w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy odbyło się ćwiczenie pod kryptonimem „Radix-24”, koordynowane przez Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Organizatorem przedsięwzięcia była Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Biuro Bezpieczeństwa Radiologicznego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych Narodowej Administracji Bezpieczeństwa, jak również Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych z Otwocka.
Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie efektywności działań i koordynacji służb w sytuacji szczególnego zagrożenia związanego z uprowadzeniem pojazdu specjalistycznego przewożącego materiały promieniotwórcze, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu publicznemu, co miało posłużyć do skonstruowania tak zwanej brudnej bomby.
Oprócz instytucji pozapolicyjnych z województwa kujawsko-pomorskiego w ćwiczenie włączyli się policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Państwowa Straż Pożarna z Łodzi.
Przeprowadzone przez policję działania polegały w szczególności na zneutralizowaniu zagrożenia w dynamicznych i zmiennych warunkach, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa własnego oraz osób postronnych, jak również dokładne sprawdzenie pojazdów pod kątem promieniowania.
W kolejnym etapie działań funkcjonariusze Państwowa Straży Pożarnej z Łodzi przeprowadzili dekontaminację „sprawców”, zabezpieczyli miejsce zdarzenia przed potencjalnym skażeniem promieniotwórczym, natomiast ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy udzielili pomocy przedmedycznej zarówno kierowcy pojazdu, który został poszkodowany podczas uprowadzenia, jak i „sprawcom” zatrzymanym przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy.
Ćwiczenia „Radix-24” pokazały wysoki poziom przygotowania i profesjonalizmu polskich służb w obliczu potencjalnych zagrożeń terrorystycznych i radiologicznych.
Skuteczna współpraca Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego potwierdziła, że krajowe systemy reagowania kryzysowego są dobrze zorganizowane i gotowe do działania w sytuacjach ekstremalnych.
Wszystkim służbom i instytucjom biorącym udział w ćwiczeniu, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Szczególne podziękowania należą się dyrekcji Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy za udostępnienie terenu parku na czas realizacji przedsięwzięcia, co niewątpliwe pomogło udoskonalić zgrywanie działania służb odpowiedzialnych za reagowanie w tego typu sytuacjach kryzysowych.
Źródło: Policja