Ratownicy medyczni zaatakowani podczas udzielania pomocy. Agresor celował do nich z broni
fot. Anna Kopeć, archiwum
W niedzielę, 21 maja w jednym z mieszkań na terenie Bydgoszczy, podczas wykonywania medycznych czynności ratunkowych doszło do napaści z użyciem broni krótkiej palnej.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w wieżowcu przy ul. Ku Wiatrakom [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Pociąg potrącił auto na przejeździe kolejowym. Trwa akcja
Jak opisuje Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy – w trakcie wizyty u pacjenta, ten nieoczekiwanie wyjął z szuflady pistolet i bezpośrednio wycelował w klatkę piersiową jednego z ratowników medycznych. Medycy natychmiast odebrali pacjentowi broń jednocześnie ją zabezpieczając, a obecny na miejscu patrol policji bezzwłocznie obezwładnił agresora. – Sytuacja była bardzo niebezpieczna i realnie zagrażała zdrowi i życiu personelu medycznego. To niestety nie pierwsza taka sytuacja w Bydgoszczy. Na przełomie kilkunastu lat kilka razy zdarzyło się, że do medyków celowano z broni palnej, gazowej czy pneumatycznej ASG. Grożono i atakowano również ostrymi narzędziami np. nożem – dodaje.
W ostatnich dwóch miesiącach na bazie porozumienia z KWP w Bydgoszczy przeprowadzono pięć edycji dwudniowych szkoleń z zakresu „Postępowania w sytuacjach niebezpiecznych w praktyce ZRM. Pacjent agresywny”. Przeszkolono ponad 100 medyków z pogotowia – ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy oraz lekarzy. Program obejmował zajęcia z instruktorami Policji – negocjator, psycholog, instruktor samoobrony i strzelania, funkcjonariusz laboratorium kryminalistycznego. Nie można również zapomnieć o wykładach doświadczonych medyków z Kliniki Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy. Ostatnie takie szkolenie zakończyło się 16 maja. Takie warsztaty okazują się niezbędne, a wiedza z nich wykorzystywana jest jak widać w codziennej pracy personelu pogotowia ratunkowego.
źródło: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Krzysztof Wiśniewski