Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

fot. Pixabay ilustracyjne
Rodzice wcześniaków oraz dzieci urodzonych o czasie, które wymagały hospitalizacji po porodzie, mogą skorzystać z dodatkowego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Przepisy weszły w życie 19 marca
Inne z kategorii
Wspierają przyszłe mamy: domowe KTG dla komfortu i bezpieczeństwa
Nowe przepisy przewidują, że za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu po porodzie rodzicom przysługuje dodatkowy tydzień urlopu. Długość tego urlopu zależy od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród, masy urodzeniowej dziecka oraz czasu hospitalizacji.
Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu?
Rodzice dzieci:
- urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub o wadze urodzeniowej poniżej 1000 g – do 15 tygodni dodatkowego urlopu,
- urodzonych między 28. a 37. tygodniem ciąży, których waga przekraczała 1000 g – do 8 tygodni,
- urodzonych po 37. tygodniu ciąży, które wymagały hospitalizacji przez co najmniej dwa dni w określonym czasie po porodzie – do 8 tygodni.
Jak informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, dodatkowy urlop będzie liczony na podstawie łącznej długości pobytu dziecka w szpitalu, zaokrąglanej do pełnych tygodni.
Zasiłek macierzyński i formalności
Rodzice korzystający z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego otrzymają zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru. Prawo do tego urlopu przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wniosek o dodatkowy urlop należy złożyć przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego lub na warunkach macierzyńskiego.
Osoby ubiegające się o świadczenie powinny przedstawić:
- zaświadczenie ze szpitala o okresie hospitalizacji dziecka oraz danych dotyczących tygodnia ciąży i masy urodzeniowej,
- wniosek o zasiłek macierzyński (formularz ZAM),
- zaświadczenie płatnika składek (formularz Z-3, Z-3a, Z-3b).
Nowe przepisy obejmują również osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem zawodowych rodzin zastępczych) lub wystąpiły o jego przysposobienie, pod warunkiem że hospitalizacja miała miejsce po przyjęciu dziecka.
Jak składać wnioski?
Rodzice dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r. mogą ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński, jeśli w dniu wejścia w życie przepisów pobierali zasiłek macierzyński. Dla pozostałych rodziców wnioski należy składać nie później niż 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego.
W przypadku osób, którym zasiłek wypłaca ZUS, wnioski powinien składać pracodawca lub zleceniodawca, jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób.
Nowe przepisy mają na celu wsparcie rodziców w trudnym okresie po narodzinach wcześniaka lub dziecka wymagającego hospitalizacji, umożliwiając im dłuższą opiekę nad noworodkiem.
Źródło: ZUS