Rodzina 4 lip 2020 | Redaktor
Tanio, dobrze i bezpiecznie. Jak zaplanować urlop w czasach pandemii

fot. pixebay

W tym roku wzrasta popularność krajowego wypoczynku. Jest to zrozumiałe w czasach pandemii i niepewności gospodarczej. Taki wybór sugeruje też program rządowy wsparcia wypoczynku rodzin .

Jak podają dane Polskiej Izby Turystyki większość z nas wybiera w tym roku wypoczynek krajowy. Udamy się na niego prywatnym samochodem (80% osób). Taki wybór w połączeniu z niskimi cenami paliwa wydaje się rozsądny. 


Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, wybierając tanie wakacje w Polsce.

Wraz ze zdejmowaniem kolejnych obostrzeń, z każdym tygodniem baza noclegowa w naszym kraju się powiększa. Ze względu na bezpieczeństwo, nie wybierajmy dużych hoteli czy pensjonatów.

 

Możemy spać np. w kwaterach prywatnych, alternatywą mogą być też pola namiotowe i campingi. Może warto z samego noclegu zrobić atrakcję, wybierając właśnie pole namiotowe? Będzie to na pewno niezapomniana przygoda dla naszych pociech.

 

Dokonując rezerwacji noclegu online, wyjeżdżając na tanie wakacje w Polsce nad morze czy w góry, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego miejsca. Ceny są bardzo zróżnicowane. Sprawdźmy również, co mamy zapewnione w danej ofercie oprócz samego noclegu. Zwróćmy uwagę na wszystkie udogodnienia takie jak: parking, wi-fi, odległości na miejscu.

 

 Kiedy cena noclegu wydaje nam się podejrzanie niska, warto zweryfikować osobę lub firmę.  Jeżeli trafimy na nierzetelnego „sprzedawcę”, możemy mieć zdecydowanie nieudane wakacje i ponieść zbędne koszty – wylicza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.

 

Średnia cena za dobę pod namiotem wynosi 12 zł/osobę plus opłata za postój samochodu ok. 7 zł/dobę. W przypadku agroturystki, średnie ceny wahają się od 24 zł do 45 zł za dobę/os. Podobnie ceny plasują się w przypadku małych pensjonatów. Kwatery prywatne, mieszczą się w przedziale od 25 zł do 80 zł za dobę/os. 

Popularną alternatywą jest wynajem kampera. Koszt takiego wynajmu za jeden dzień wynosi od 250 zł w przypadku samej przyczepy, do ok. 600 zł, w przypadku samodzielnego pojazdu. 

.

Planując tanie wczasy 2020, nie zapominajmy o odwiedzanym atrakcji turystycznych, które są darmowe. Nie wszystko, co jest warte zobaczenia i jest atrakcyjne dla naszych dzieciaków, musi sporo kosztować. Idealnym przykładem są muzea, które jeden dzień w tygodniu odwiedzającym oferują wstęp wolny. Dlatego przed wyjazdem dokonajmy porządnego researchu, żebyśmy byli świadomi tego, z czego możemy skorzystać na miejscu. Pamiętajmy, że jeżeli odpowiednio przyłożymy się do zaplanowania naszego urlopu, nie wydamy na niego majątku, a rodzina będzie zadowolona – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.


Przykładem atrakcji płatnych są parki rozrywki i aquaparki. Średni koszt pobytu w takim miejscu dla 4 osobowej rodziny waha się w granicach 50 – 180 zł za godzinę rozrywki. Jednak w ofercie tych obiektów znajdują się też bilety całodniowe, które kosztują około od 160 zł do 280 zł za pobyt.

 

Na podstawie: ZFPF/PIT

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor