Bój o Senat: Jest rektorem, będzie senatorem? [WYBORY 2019]
Helena Czakowska, fot. Anna Kopeć
Helena Czakowska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości podejmie próbę zdetronizowania senatora ostatnich dwóch kadencji, Andrzeja Kobiaka z Platformy Obywatelskiej.
Inne z kategorii
Telewizyjny Tygodnik Bydgoski: Debata o religii w szkole [VIDEO]
W okręgu Bydgoszcz (numer 9) bitwę o miejsce w Senacie stoczy 13 października troje kandydatów. O reelekcję ubiegać się będzie polityk PO Andrzej Kobiak. Do walki z nim Prawo i Sprawiedliwość wystawiło zupełnie nową twarz w polityce, dr Helenę Czakowską, rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Na karcie do głosowania wyborcy znajdą też kandydata Konfederacji, prawnika, przedsiębiorcę, Leszka Posłusznego.
Polityka to służba
Bój o fotel senatorski rozegra się najpewniej między przedstawicielami największych ugrupowań. Faworytem wydaje się Kobiak, który na Wiejskiej spędził ostatnie dwie kadencje. Ale chociaż Helena Czakowska w polityce stawia pierwsze kroki, to jest w Bydgoszczy i regionie osobą rozpoznawalną. Przede wszystkim z racji funkcji pełnionej na uczelni, którą współtworzyła. Od 2011 roku jest rektorem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, najlepszej w regionie uczelni niepublicznej.
Doktor Czakowska otrzymała propozycję startu w wyborach do Senatu latem tego roku. Jak sama mówi, „politykę traktuję jako służbę i powinność”. – Jeśli moje doświadczenie zawodowe będzie mogło służyć dobru regionu, Bydgoszczy, to traktuję to jako mój obywatelski obowiązek – podkreśla.
A doświadczenie dr Czakowska ma bogate. Wystarczy tylko wspomnieć, że jest nauczycielem akademickim, który w dorobku ma wiele publikacji z zakresu ekonomii, pedagogiki, nauk o kulturze i religii. W przeszłości pracowała m.in. w Urzędzie Miasta Bydgoszczy i na ówczesnej Akademii Bydgoskiej (obecnie UKW). Już wtedy w rozmowach ze swoimi koleżankami mówiła, że „taką szkołę inaczej by zorganizowała”. – I później udało się podjąć to ryzyko. Stworzyliśmy kompleks edukacyjny, który służy bydgoszczanom i całemu regionowi – podkreśla z dumą.
Zdaniem dr Czakowskiej Bydgoszcz i region potrzebują nowego otwarcia, bo „zasługują na bardziej dynamiczny rozwój, zarówno skupisk miejskich, jak i rolnictwa”.
Rolnicy są pomysłowi i innowacyjni
W swojej pracy naukowej dr Czakowska zajmowała się też rolnictwem województwa kujawsko-pomorskiego. Podkreśla, że mimo niewspółmiernie gorszych warunków w porównaniu z innymi regionami, rolnicy z regionu, dzięki swojej pomysłowości, pracowitości, wprowadzaniu innowacyjnych metod, osiągają bardzo wysokie wyniki, np. w zakresie mleczności krów.
Dlatego zdaniem kandydatki Prawa i Sprawiedliwości na senatora, każde działanie wspierające rolników jest bardzo ważne. Jak mówi, „mamy wyedukowanych, światłych rolników, którzy przyjmują postęp techniczny, co sprzyja wzrostowi produkcji”. Podkreśla, że „należy w regionie stworzyć przetwórstwo, bo w tej chwili jesteśmy terenem surowcowym i produkty wytwarzane w naszym województwie są za mniejsze pieniądze wywożone do innych rejonów Polski”.
Doktor Czakowska wspomina też, jak ważne są rządowe programy retencji, bowiem region jest bardzo ubogi w wodę i zwłaszcza w ostatnich latach zmagamy się z suszą. Wprawdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się z powodzeniem rekompensować rolnikom straty, ale dopiero odpowiednie nakłady finansowe i skuteczna realizacja projektów w zakresie retencji może w przyszłości znacząco poprawić sytuację.
Rektor podkreśla też, że bolączką regionu, a szczególnie Bydgoszczy, jest likwidacja przemysłu, której doświadczyliśmy w latach 90. Jej zdaniem nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe, żeby odbudować przemysł. A jest to gałąź gospodarki, która przyciąga inwestorów. Uważa, że warto zdecydowanie stawiać na innowacyjność i dlatego potrzebne jest aktywne wsparcie przedsiębiorców, ale również wszelkich inicjatyw na rzecz rozwoju i przedsiębiorczości.
Dla dynamicznego rozwoju regionu ważna jest infrastruktura – rozbudowa i remonty dróg lokalnych, budowa obwodnic miast oraz tras szybkiego ruchu S5 i S10. Zdaniem dr Czakowskiej w jeszcze większym stopniu należy wykorzystać możliwości, które daje istnienie Portu Lotniczego. Ogromną szansę jest też zaplanowana już budowa portu intermodalnego w Emilianowie pod Bydgoszczą.
Doktor Czakowska zwraca uwagę również na zdobycze ostatnich czterech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w polityce społecznej. Jej zdaniem tym charakteryzuje się zrównoważony rozwój, że należy pamiętać również o wykluczonych i słabszych oraz stwarzać dogodne warunki do zaspokajania potrzeb społecznych w wielu płaszczyznach.
Pomoc Polakom ze Wschodu
Do wielu zadań Senatu RP należy utrzymywanie kontaktów z Polonią i wspieranie Polaków za granicą. Od lat jednym z priorytetów działalności dr Czakowskiej jest pomoc rodakom z Kazachstanu, potomkom polskich zesłańców. Kandydatka ze wzruszeniem opowiada o wizycie w Tajynszy, najdalej wysuniętym na wschód rejonie, gdzie zesłani przez władzę rosyjską byli osiedlani. Szczególnie wspomina spotkanie ze starszym mężczyzną, który zdawał sobie sprawę, że z racji wieku do Ojczyzny już nie przyjedzie, ale w jego oczach było widać wielką tęsknotę.
W ramach działalności Stowarzyszenia na rzecz wspierania edukacji „Edukacja”, którego obecnie dr Czakowska jest wiceprezesem, organizowała zbiórki i pomoc dla polskich szkół m.in. na Litwie i Ukrainie. Z kolei Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa funduje stypendia dla rodaków ze Wschodu, aby mogli studiować w kraju swoich przodków.
jk