STRAŻ MIEJSKA 986 5 sty 2022 | mk
Mandaty na ponad 60 tys. złotych. Straż Miejska podsumowała kontrolę palenisk w 2021 roku

fot. Straż Miejska w Bydgoszczy

Blisko 370 przypadków spalania odpadów ujawnili w ubiegłym roku bydgoscy strażnicy miejscy. Wykryli też 520 przypadków pogwałcenia przepisów tzw. uchwały antysmogowej.

Kontrola palenisk w Bydgoszczy zajmuje się Ekopatrol, komórka działająca w strukturach Straży Miejskiej w Bydgoszczy od listopada 2019 roku. W 2021 roku strażnicy z grupy specjalistycznej przeprowadzili 1775 kontroli i ujawnili 368 przypadków spalania odpadów: było to przede wszystkim pocięte płyty meblowe, ramy okienne, drzwi i ościeżnice. Na sprawców nałożono 347 mandatów na kwotę 55100 zł, skierowano też 21 wniosków o ukaranie do sądu.

Ekopatrol sprawadza też przestrzeganie przepisów tzw. uchwały antysmogowej. – W tym zakresie stwierdzonych zostało 520 nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie spalania drewna o wilgotności przekraczającej 20 proc., braku świadectwa jakości paliw stałych, a także braku dokumentacji technicznej pieca – czytamy w komunikacie Straży Miejskiej.

W większości przypadków strażnicy udzielili pouczenia, nałożyli też 77 mandatów na łączną kwotę 8400 zł i skierowali cztery wnioski o .ukaranie do sądu. – Podczas interwencji pomiary dokonane higrometrem wskazywały niekiedy wartości przekraczające skalę pomiarową ustawioną przez producenta na poziomie 60 proc. wilgotności – przekazują strażnicy.

fot. SM w Bydgoszczy

Najczęściej przepisy uchwały antysmogowej i zasady dotyczące spalania odpadów naruszano w budynkach wielolokalowych na terenie Śródmieścia i Fordonu.

Kontrolowano także przedsiębiorców. Blisko 30 łamało przepisy. – Podczas tych kontroli ujawniono poważne nieprawidłowości polegające na spalaniu odpadów niebezpiecznych w postaci „przepracowanych” olejów silnikowych lub transformatorowych, zużytych filtrów, zaolejonych szmat, itp. W dwóch przypadkach nadal trwają czynności wyjaśniające z uwagi na złożoność sprawy oraz dużą ilość spalanych odpadów niebezpiecznych (m.in. zbiornik ze zużytym olejem o pojemności 1000 litrów) – czytamy na stronie Straży Miejskiej.

mk Autor