STRAŻ MIEJSKA 986 7 lut 2020 | Redaktor
O włos od tragedii. W mieszkaniu dym i  czad

zdjęcie ilustracyjne/fot. Anna Kopeć

Obecność tlenku węgla w jednym z budynków przy ul. Gdańskiej w sobotę (1 lutego) wykrył patrol straży miejskiej, wezwany przez zaniepokojoną zadymieniem kobietę. Okazało się, że w budynku nie zrobiono przeglądu kominiarskiego, a ponadto palono śmieciami.

Do zgłoszenia patrol straży miejskiej udał się ok. 17.25. Badanie przeprowadzone przez strażnika czujnikiem czadu wykazało 70 ppm tlenku węgla w mieszkaniu zgłaszającej.

Dym przedostał się tam z piwnicy, w której znajdowała się kotłownia. Strażnicy wezwali na miejsce straż pożarną, która przeprowadziła ewakuację mieszkańców i usunęła skutki zadymienia.

W tym czasie strażnicy miejscy ustalili, że budynek nie ma aktualnego przeglądu kominiarskiego. Przeprowadzili też rozmowę z mężczyzną, który wcześniej rozpalił piec w kotłowni. Przyznał on, że w piecu znajdował się brykiet drzewny oraz odpady pochodzące ze starych mebli, m.in. oparcie fotela.

Za spalanie śmieci mężczyzna dostał 500 złotych mandatu. Dowódca jednostki PSP, która pracowała na miejscu, stwierdził niedrożność i nieszczelność komina i wydał zakaz używania pieca do czasu usunięcia awarii.

W związku ze spowodowaniem zagrożenia dla życia i zdrowia, strażnicy na miejsce wezwali patrol policji, któremu przekazali sprawę.

Przegląd kominiarski jest wymagany przepisami prawa, powinien być dokonywany przynajmniej raz w roku. Służby zachęcają także do zaopatrzenia się w czujnik czadu, alarmujący o pojawiającym się zagrożeniu.

Więcej czytaj: Śmiertelny wróg w sezonie grzewczym. Strażacy ostrzegają

Sypią się mandaty

W styczniu 2020 roku strażnicy miejscy z grupy specjalistycznej dokonali łącznie 396 kontroli palenisk domowych. W stu przypadkach spalane były odpady – nałożono 98 mandatów na łączną kwotę prawie 14 tys. złotych oraz udzielono dwóch pouczeń.

W trakcie kontroli funkcjonariusze stwierdzili też 192 przypadki naruszenia przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Były to przede wszystkim brak dokumentacji technicznej pieca lub świadectwa jakości paliw stałych. Zdarzało się też, że wilgotność drewna przeznaczonego do palenia przekraczała dopuszczalne 20 procent.

W  styczniu w związku z naruszeniem tej uchwały udzielono 170 pouczeń i nałożono 22 mandaty na łączną kwotę 2800 złotych.

źródło: www.strazmiejska.bydgoszcz.pl, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor