STRAŻ POŻARNA 998 17 lis 2021 | Redaktor
Czad zabija. Strażacy apelują o wykonywanie przeglądów i montaż czujek

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to nazwa kampanii, której celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla. W urzędzie wojewódzkim przypomniano o konieczności czyszczeniu kominów, przewodów wentylacyjnych i obowiązkowych przeglądach instalacji. Zalecano także montaż czujników dymu i czadu.

– Czad nie na darmo nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ jest całkowicie niewyczuwalny przez nasze zmysły. Dlatego czujka świetnie sprawdzi się m.in. w mieszkaniach i domach – mówił st. bryg. Sławomir Herbowski, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta PSP. Dodał, że nie zastąpi ona zdrowego rozsądku. – Dlatego przypominam o czyszczeniu kominów, przewodów wentylacyjnych i obowiązkowych przeglądach instalacji gazowych, wentylacyjnych i kominowych – podkreślił.

– Staramy się uświadamiać mieszkańcom jak wielkim zagrożeniem jest „cichy zabójca”, jakim jest czad – mówił o celu kampanii wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – W ubiegłym roku mieliśmy w województwie 288 przypadków związanych z czadem w gospodarstwach domowych. W tym roku takich przypadków jest ponad 140 – poinformował.

Do pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Źródłem emisji czadu są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

Strażacy przypominają, też, że należy utrzymać odpowiedni stan techniczny czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymieniać baterię). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Podkreślają, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

 Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Elementem kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”  jest m.in.. bezpłatne przekazanie czujek części mieszkańców regionu.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Państwowa Straż Pożarna, oprac. - mk. 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor