W ostatnich miesiącach zabił 40 osób i ranił ponad 1000. Pozostaje nieuchwytny
Tylko ostatniej doby strażacy w całym kraju interweniowali 10 razy z powodu niebezpieczeństwa spowodowanego ulatniającym się czadem. Każdego roku rosną statystyki śmiertelności.
Inne z kategorii
Pożar w mieszkaniu w Bydgoszczy. Jedna osoba nie żyje
Wzmocnienie bezpieczeństwa w Kujawsko-Pomorskiem – kolejne jednostki OSP włączone do KSRG
Z powodu czadu strażacy interweniowali ostatniej doby 10 razy – przekazała w sobotę rano Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Od 1 października 2020 r. w wyniku zatrucia tlenkiem węgla Państwowa Straż Pożarna odnotowała 40 zgonów i 1118 osób rannych. Łącznie strażacy interweniowali w związku tlenkiem węgla 2550 razy.
Jak informują strażacy - tlenek węgla to gaz wyjątkowo niebezpieczny, bo nie ma zapachu, smaku ani barwy. Łączy się z hemoglobiną 300 razy łatwiej niż tlen i dlatego, w ciele wdychającego go człowieka ilość tlenu transportowanego z płuc do tkanek drastycznie spada. Dodatkowo tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem i utrudnia przenikanie go do tkanek, co jeszcze bardziej pogłębia efekt ich niedotlenienia i może doprowadzić ostatecznie nawet do śmierci.
Podstawowe zasady, których muszą przestrzegać użytkownicy urządzeń grzewczych:
- Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do mieszkania (nie zaklejaj i nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych, staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, przy wymianie okien zwróć uwagę na możliwość ich rozszczelnienia).
- Zachowuj szczelną i drożną instalację kominową (stosuj certyfikowane elementy systemów kominowych).
- Pamiętaj o regularnych przeglądach i kontrolach swoich urządzeń grzewczych (przeglądy powinny być przeprowadzone co najmniej raz w roku przez kompetentnego serwisanta).
- Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu kominów i przewodów wentylacyjnych oraz kontrolowaniu czy przez Twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny (czynności tych może dokonać wyłącznie uprawniony kominiarz).
- Przy rozpalaniu nie używaj materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki.
- Nie pal w swoim urządzeniu grzewczym śmieci, plastikowych butelek, opon, zniszczonych ubrań, mokrego drewna itp. Stosuj tylko zgodne z wytycznymi producenta paliwo.
- Nie korzystaj z niesprawnych urządzeń grzewczych i nie naprawiaj ich sam.
- Przemyśl wymianę starego urządzenie na nowoczesne i wysokosprawne, oznaczone znakiem CE. Pomyśl również o zastąpieniu starego urządzenia gazowego urządzeniem z zamkniętą komorą spalania z nowoczesnym systemem kominowym powietrzno-spalinowym pobierającym powietrze potrzebne do prawidłowego spalania z zewnątrz.
Inf. Policja/Straż Pożarna/Instalacje budowlane/TB