Teatr Polski 11 wrz 2017 | Redaktor
„Tu Wersalu nie będzie” w programie Teatr Polska

fot. Monika Stolarska/ TPB

Barcin, Koronowo, Inowrocław, Tczew, Chełmno i Mogilno – w tych miastach bydgoski Teatr Polski pokaże spektakl „Tu Wersalu nie będzie” w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska.

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów i umożliwienie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach tego programu teatry, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują na ten cel dofinansowanie.

Premiera spektaklu „Tu Wersalu nie będzie” odbyła się 18 czerwca 2016 roku. Przedstawienie przygotował libański reżyser Rabih Mroué, a dotyczy ono Andrzeja Leppera – jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej ostatnich dwudziestu lat. Przewodniczący partii „Samoobrona” był politykiem wyjątkowo często obecnym w mediach, budzącym zazwyczaj bardzo silne emocje, zarazem jednak poddawany był łatwym i nieraz stereotypowym ocenom. Libański artysta wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru przygląda się postaci Leppera, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji.

Do programu w tym roku zakwalifikowało się 17 teatrów. Spektakl „Tu Wersalu nie będzie” zostanie zaprezentowany w następujących terminach:

19 września w Miejskim Domu Kultury w Barcinie

21 września w Kujawskim Centrum Kultury w Inowrocławiu

29 września Zakładzie Karnym w Koronowie

19 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

21 listopada w ZS nr 2 w Chełmnie

23 listopada w Mogileńskim Domu Kultury

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor