Wizja przyszłości Europy w Teatrze Polski. Projekt teatralny Erasmus+
fot. Teatr Polski w Bydgoszczy
Trzy instytucje teatralne: z Niemiec (Deutsches Nationaltheater Weimar), Polski (Tatr Polski w Bydgoszczy) i Francji (Blois) realizują projekt teatralny w ramach programu Erasmus+. Jest on dedykowany młodzieży, która stworzą wspólnie spektakl poruszający kwestie wartości europejskich i pokazujący ich wizję przyszłości Europy.
Inne z kategorii
Beniamin Bukowski będzie dyrektorem TPB
Projekt nosi nazwę „Post-Europa” i ma za zadanie wspomóc nastolatków w samodzielnym i świadomym postrzeganiu polityki, a także w doświadczaniu i rozumieniu wartości europejskich. To okazja dla młodych, żeby doświadczyć wspólnotowości Europy ponad podziałami. Projekt tworzy też warunki do artystycznego spotkania młodych ludzi, którzy chcą wejść w dialog „pomiędzy barierami”.
fot. Teatr Polski w Bydgoszczy
- Projektując wizję tego przedsięwzięcia, zależało mi, by młodzież z różnych krajów w ramach twórczych działań wymieniła się swoimi wizjami na temat przyszłości Europy. Skupiamy się tutaj na obecnej sytuacji społeczno-politycznej, ale przede wszystkim wychodzimy życzeniowo w przyszłość – mówi Angelika Andrzejewski, koordynatorka projektu, pedagog Deutsches Nationaltheater Weimar. - To w końcu młodzi będą wkrótce ją kształtować i chciałabym, by mieli świadomość jak ważna jest ich aktywność w tym zakresie. Co ciekawe, młodzież, inaczej niż część dorosłych, nie postrzega Europy w kontekście języka korzyści, lecz jako nasze wspólne dobro, o które wszyscy musimy się troszczyć.
Pierwszy pokaz pracy młodzieży w formie work in progress odbędzie się już 28 października o godz. 20.00 w Teatrze Polskim. Wstęp wolny.
fot. Teatr Polski w Bydgoszczy
Projekt „Post-Europa” trwa pół roku. Bierze w nim udział młodzież w wieku 15-18 lat (sześć osób z każdego kraju). Podczas trzech spotkań w trzech krajach będą uczestniczyli w warsztatach teatralnych, treningach tańca i ruchu oraz warsztatach literackich. Efektem ich pracy będzie spektakl poruszający pytania: jak znaleźć uniwersalny język i prowadzić dialog pomimo barier językowych i różnic kulturowych, co wiemy o Europie, jak postrzegamy wartości europejskie w naszym codziennym życiu oraz jak ma wyglądać Europa, w której chcemy żyć. Premiera sztuki odbędzie się w ramach Tygodnia Demokracji w Narodowym Teatrze w Weimarze (Deutsches Nationaltheater Weimar) z okazji 100. rocznicy uchwalenia konstytucji podczas zgromadzenia narodowego w Weimarze.
Źródło: Teatr Polski w Bydgoszczy