Teatr Polski 10 sie 17:26 | mk
Zaczyna się remont Teatru Polskiego. Gdzie w tym czasie będą wystawiane spektakle?

Od lewej: Julia Holewińska, Wojciech Faruga, Iwona Waszkiewicz/kadr z transmisji konferencji prasowej/bydgoszcz.pl, Facebook

Nowy sezon w TPB upłynie pod znakiem dopiero co rozpoczętej modernizacji. Mimo to działalność instytucji nie zostaje zawieszona: zaplanowano pięć premier, a sztuki będą wystawiane na małej scenie oraz w innych lokalizacjach.

Teren budowy 20 lipca przekazano wykonawcy, firmie KWK Construction. – Inwestycja będzie polegała na przede wszystkim na przebudowie i modernizacji głównej sali wraz ze sceną, całej strefy widza, foyer; zostanie dobudowana też nowa część budynku, zostaną wymienione wszystkiego podstawowe instalacje – wymieniała we wtorek (9 sierpnia) zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz podczas konferencji prasowej. – Zyska też estetyka zewnętrzna, otoczenie.

Modernizacja będzie kosztować blisko 40 mln złotych, z czego 7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Prace według umowy mają zakończyć się do 2 listopada 2023 roku.

wizualizacja/mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (bydgoszcz.pl)

Jak w międzyczasie będzie funkcjonował zespół TPB? – Ponad półtora roku przygotowujemy się do sytuacji, w której teatr pozbawiony jest własnej siedziby, od półtora roku gramy w innych przestrzeniach – tłumaczył dyrektor teatru Wojciech Faruga. Nadal czynna będzie mała scena, spektakle będą jednak odbywać się także w innych miejscach. – Zaprosimy państwa do pawilonu przy „Rywalu”, do Copernicanum, do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida i mamy nadzieję, że w tym specyficznym, pełnym wyzwań momencie remontu teatru będą państwo z nami – mówił.

Na nowy sezon zaplanowano pięć premier, pierwsza odbędzie się 9 września. To spektakl przygotowany przez ukraińskie rezydentki TPB pt. „Życie na wypadek wojny”.

fot. bydgoszcz.pl

14 października rozpocznie się Festiwal Prapremier pod hasłem „Oświecenie”; dzień później odbędzie się premiera spektaklu „Dark Room” Mikity Ilyinchyka – laureata pierwszej edycji Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora”. Podczas Festiwalu, poza gościnnymi spektaklami, odbędą się także czytania w ramach drugiej edycji Aurory. Jak poinformowała dyrektor TPB ds. programowych Julia Holewińska, w nowym sezonie wystawione zostaną sztuki w reżyserii Anity Sokołowskiej, Jana Jeleńskiego, Andrzeja Piaskowskiego.

Budynek teatru ukończono w 1949 roku, autorem projektu był bydgoski architekt Alfons Licznerski. 

mk Autor