Zaczyna się remont Teatru Polskiego. Gdzie w tym czasie będą wystawiane spektakle?
Od lewej: Julia Holewińska, Wojciech Faruga, Iwona Waszkiewicz/kadr z transmisji konferencji prasowej/bydgoszcz.pl, Facebook
Nowy sezon w TPB upłynie pod znakiem dopiero co rozpoczętej modernizacji. Mimo to działalność instytucji nie zostaje zawieszona: zaplanowano pięć premier, a sztuki będą wystawiane na małej scenie oraz w innych lokalizacjach.
Inne z kategorii
Beniamin Bukowski będzie dyrektorem TPB
Teren budowy 20 lipca przekazano wykonawcy, firmie KWK Construction. – Inwestycja będzie polegała na przede wszystkim na przebudowie i modernizacji głównej sali wraz ze sceną, całej strefy widza, foyer; zostanie dobudowana też nowa część budynku, zostaną wymienione wszystkiego podstawowe instalacje – wymieniała we wtorek (9 sierpnia) zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz podczas konferencji prasowej. – Zyska też estetyka zewnętrzna, otoczenie.
Modernizacja będzie kosztować blisko 40 mln złotych, z czego 7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Prace według umowy mają zakończyć się do 2 listopada 2023 roku.
wizualizacja/mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (bydgoszcz.pl)
Jak w międzyczasie będzie funkcjonował zespół TPB? – Ponad półtora roku przygotowujemy się do sytuacji, w której teatr pozbawiony jest własnej siedziby, od półtora roku gramy w innych przestrzeniach – tłumaczył dyrektor teatru Wojciech Faruga. Nadal czynna będzie mała scena, spektakle będą jednak odbywać się także w innych miejscach. – Zaprosimy państwa do pawilonu przy „Rywalu”, do Copernicanum, do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida i mamy nadzieję, że w tym specyficznym, pełnym wyzwań momencie remontu teatru będą państwo z nami – mówił.
Na nowy sezon zaplanowano pięć premier, pierwsza odbędzie się 9 września. To spektakl przygotowany przez ukraińskie rezydentki TPB pt. „Życie na wypadek wojny”.
fot. bydgoszcz.pl
14 października rozpocznie się Festiwal Prapremier pod hasłem „Oświecenie”; dzień później odbędzie się premiera spektaklu „Dark Room” Mikity Ilyinchyka – laureata pierwszej edycji Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „Aurora”. Podczas Festiwalu, poza gościnnymi spektaklami, odbędą się także czytania w ramach drugiej edycji Aurory. Jak poinformowała dyrektor TPB ds. programowych Julia Holewińska, w nowym sezonie wystawione zostaną sztuki w reżyserii Anity Sokołowskiej, Jana Jeleńskiego, Andrzeja Piaskowskiego.
Budynek teatru ukończono w 1949 roku, autorem projektu był bydgoski architekt Alfons Licznerski.