Co przyniesie ulgę zapchanym zatokom?
materiał ilustracyjny/pixabay.com
Zatkany nos to bardzo nieprzyjemne uczucie. Utrudnia normalne funkcjonowanie, powoduje dyskomfort, który daje się mocno we znaki w codziennym życiu. Pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją. Ciężko jest swobodnie oddychać, a sen nie daje pełnej regeneracji. Jak sobie z tym radzić, gdy na dodatek z nosa sączy się wydzielina….
Inne z kategorii
Szybki sposób na zdobycie e-recepty online [REKLAMA]
Rehabilitacja z ZUS pomaga wrócić na rynek pracy
Przyczyną problemów z zatkanym nosem może być, np. infekcja, alergia, zapalenie zatok. Zazwyczaj jest to katar, czyli nieżyt nosa. To stan zapalny błony śluzowej naszego organu powonienia. Najczęściej jego sprawcą są wirusy. Ostry nieżyt nosa to jeden z objawów przeziębienia, które one powodują. Rzadziej katar jest następstwem zakażenia bakteriami.
Nos jest bardzo ważnym elementem dróg oddechowych. Jeżeli jama nosowa jest zatkana, bo jej wnętrze jest zmienione anatomicznie – obrzęknięte, pełne wydzieliny – mamy poważne trudności w oddychaniu. Choć bywa czasem i tak, że nos jest zatkany, ale nic z niego nie cieknie. Trzeba pamiętać, że długotrwale zatkany nos może negatywnie wpłynąć na ogólną kondycję zdrowotną organizmu, ponieważ zmniejsza wydolność fizyczną, powoduje bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją. Zatkany nos skutkuje ogólnym dyskomfortem i koniecznością oddychania przez usta, co może utrudniać spożywanie posiłków i napojów.
Kolokwialnie mówi się, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni (albo na odwrót). Są jednak takie objawy, których nie należy ignorować i skonsultować się z lekarzem albo co najmniej z farmaceutą:
- zatkany nos znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie
- zatkanie nosa utrzymuje się dłużej niż 10 dni
- występuje wysoka gorączka
- dokucza silny ból w obrębie nosa, czoła
- wydzielina z nosa ma żółty lub zielony kolor
- pojawiło się krwawienie z nosa
- niedawno doszło do urazu twarzy, głowy
Są też domowe sposoby, które mogą pomóc w udrożnieniu nosa. Oto kilka polecanych w wielu poradnikach:
- Inhalacje: wdychanie ciepłych oparów może pomóc rozluźnić śluz lub zwilżyć śluzówkę nosa, można dodać soli lub olejki eteryczne (eukaliptus, tymianek, anyż lub mięta pieprzowa), aby wzmocnić odczucie działania procesu.
- Płukanie nosa solanką: roztwór soli fizjologicznej (1 g soli kuchennej w 100 ml gorącej wody) wlewać do nosa.
- Nawadnianie: zalecana jest woda, gorąca herbata, napary ziołowe oraz tradycyjny rosół, większa ilość płynów w organizmie spowoduje rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nosie, a przez to ułatwi jej usuwanie
- Miód z imbirem, cytryną i czosnkiem: mieszaj starte trzy ząbki czosnku, dwie łyżki stołowe soku z cytryny, trzy łyżki płynnego miodu i dwie łyżeczki startego imbiru.
- Zakraplanie: w przypadku konieczności szybkiego udrożnienia nosa można sięgnąć po krople do nosa i inne specyfiki bezpośrednio aplikowane do jamy nosowej.
Rozpoznanie przyczyny problemu z nosem wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Jeśli uczucie zatkanego nosa nie jest związane z przeziębieniem ani alergiami – wtedy konieczne jest podjęcie dalszej diagnostyki.
Dla wirusowego ostrego nieżytu nosa, dokuczającego nam najczęściej, charakterystyczna jest wodnisto-śluzowa wydzielina. Przy katarze bakteryjnym jest ona śluzowo-ropna, gęsta, żółtozielona.
Z wszelkimi drobnoustrojami odpowiedzialnymi za infekcje górnych dróg oddechowych układ immunologiczny na ogół dobrze sobie radzi. Jednak w chwili jego osłabienia (np. z powodu przegrzania lub wychłodzenia organizmu) to zarazki są górą. Jeśli uda im się wniknąć do wnętrza błon śluzowych, szybko namnażają się i pojawia się infekcja, której objawem jest uciążliwy katar i zatkany nos.
Czasami następstwem pozornie banalnego kataru są różne komplikacje zdrowotne. Jeśli infekcja się rozszerzy, może dojść do zapalenia zatok, uszu, oskrzeli. Zdarza się też, że ostry nieżyt nosa przechodzi w przewlekły, albo zmienia charakter z wirusowego na bakteryjny i konieczne jest podanie antybiotyków. Dlatego katar trzeba leczyć, bo mogą pojawić się problemy z zatokami.
Zatoki przynosowe to jamy powietrzne w obrębie czaszki, połączone naturalnymi ujściami z jamą nosa po to, by powietrze i śluz mogły się przemieszczać. Spełniają ważne funkcje: są rodzajem amortyzatorów chroniących mózg, modulują głos, nawilżają wdychane przez nos powietrze.
Jeśli zwykły katar nie minie po kilku dniach i utrzymuje się dłużej, ciągle powraca albo pojawia się ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach. Szybkie rozpoczęcie leczenia, stanu zapalnego, np. poprzez stosowanie kropli do nosa, może uchronić przed przewlekłym, nawracającym zapaleniem zatok.
Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się proces zapalny, powstaje wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać i naciska na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból różnych okolic twarzy lub głowy. Bóle zatok nasilają się nad ranem oraz przy pochylaniu głowy. Jeśli choroba dopiero się zaczęła, można próbować wyleczyć ją domowymi zabiegami. Trzeba zadbać o to, by zatoki mogły się oczyścić. Jeśli mimo domowej kuracji dolegliwości nasilają się i trwają ponad tydzień, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdecyduje, jakie kroki podjąć.
Materiał partnera