Zdrowie i uroda 19 sie 2022 | Redaktor
Czy medyczna marihuana jest bezpieczna dla zdrowia? Odpowiadamy!

fot. nadesłane

Medyczna marihuana jest legalna dla pacjentów, którzy kwalifikują się do terapii konopnej i mają wystawioną przez lekarza receptę. Czy jednak jest ona bezpieczna dla zdrowia? Czy jej stosowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi? Kto nie powinien jej stosować i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Marihuana medyczna a bezpieczeństwo stosowania

Wraz z legalizacją marihuany do celów leczniczych zaczęły pojawiać się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania i ogólnego wpływu na organizm. Nie istnieje lek, który byłby dla pacjenta bezpieczny przy niewłaściwym stosowaniu, stosowaniu niezgodnym z przeznaczeniem, czy też niezgodnym z zaleceniami. Podobnie wygląda kwestia bezpieczeństwa stosowania leczniczej marihuany. Biorąc pod uwagę, co zawiera medyczna marihuana, może ona mieć nie tylko działanie pożądane na organizm, ale też działania niepożądane, które przy nieprawidłowym stosowaniu mogą się nasilić.

Do skutków ubocznych leczniczej marihuany zaliczyć można senność i zmęczenie, wzrost apetytu, a także euforię i pobudzenie. Konopie mogą zmniejszać uwagę i skupienie oraz przyczyniać się do zaburzeń koordynacji psychoruchowej, czy też niekorzystnie wpływać na funkcje psychomotoryczne. Dodatkowo mogą mieć wpływ na pamięć krótkotrwałą, a także działać w jeszcze inny sposób na organizm. Część skutków ubocznych leczniczej marihuany w niektórych przypadkach jest wręcz pomocna (np. wzmaganie apetytu przy jego utracie, czy też wzmaganie senności przy problemach z bezsennością).

Czy medyczna marihuana jest bezpieczna? Tylko pod kontrolą lekarza!

Zalegalizowana marihuana medyczna jest wyłącznie dla osób, które posiadają wydane przez lekarza upoważnienie dotyczące jej stosowania, czyli ważną receptę. Medyczna marihuana na receptę online może być kupiona, chociażby po konsultacjach zdalnych w Centrum Marihuany. Na jakie schorzenia medyczna marihuana jest pacjentom przepisywana? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent do leczenia się kwalifikuje i czy medyczna marihuana jest bezpieczna w jego przypadku. Niekiedy stosowana jest lecznicza marihuana na ból albo łagodzenie skutków ubocznych terapii nowotworowej, a także marihuana medyczna znajduje zastosowanie na jaskrę.

O bezpieczeństwie stosowania medycznej marihuany można mówić jedynie w sytuacji, jeśli lekarz wcześniej sprawdzi kwalifikację danej osoby do terapii. Ważne jest też prawidłowe dobranie suszu konopnego (zawartość THC i CBD), a także ustalenie optymalnego dla danej osoby dawkowania. Pacjent w czasie terapii konopnej nie powinien być zdany na siebie – lekarz ma obowiązek kontrolować przebieg leczenia i w razie potrzeby wdrażać jego modyfikacje. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ważne jest też stosowanie się do zaleceń lekarza, ponieważ ich nieprzestrzeganie przy terapii może odbić się na zdrowiu.

Przy jakich schorzeniach medyczna marihuana może być niebezpieczna?

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o bezpieczne stosowanie jakiegokolwiek leku, jest brak przeciwwskazań do jego przyjmowania. Również lecznicza marihuana ma pewne przeciwwskazania, co oznacza, że jej stosowanie u niektórych pacjentów może się wiązać z ryzykiem niekorzystnego wpływu na zdrowie.

Podstawowym przeciwwskazaniem do takiej terapii jest alergia na konopie, a oprócz tego leczniczej marihuany nie powinny stosować pacjentki w ciąży i karmiące piersią. Za przeciwwskazanie uznaje się również choroby sercowo-naczyniowe i problemy układu oddechowego, a także niestabilną depresję, czy też myśli samobójcze. Przeciwwskazaniem może być również schizofrenia, uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub nadużywanie alkoholu.

artykuł reklamowy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor