Zdrowie i uroda 5 wrz 2022 | Redaktor
Fizjoterapeuta w Bydgoszczy – kim jest i w czym może pomóc? Sprawdzamy! [REKLAMA]

mat. nadesłany

Fizjoterapeuci są specjalistami, którzy zajmują się leczeniem problemów z układem kostno-stawowym, przywracaniem maksymalnej sprawności, a także poprawą funkcjonowania w codziennym życiu. Aby być fizjoterapeutą w Polsce, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz licencję zawodową. Jakie cechy powinna mieć osoba pracująca w tym zawodzie?

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jest osobą posiadającą wykształcenie medyczne. Za pomocą odpowiednich zabiegów fizykoterapeutycznych i gimnastyki przywraca sprawność ruchową pacjenta, podnosi sprawność fizyczną, a także łagodzi dolegliwości bólowe.

Do zabiegów, jakie stosuje fizjoterapeuta, można zaliczyć m.in. kąpiele lecznicze, masaże, ciepłolecznictwo, gimnastykę leczniczą, laseroterapię, czy światłolecznictwo. Ponadto fizjoterapia może obejmować wiele różnych metod leczenia, na przykład masaż terapeutyczny, krioterapię i terapię cieplną, ćwiczenia z zakresu ruchu, ultradźwięki, czy masaż terapeutyczny.

Kto powinien skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Osoby, które odczuwają dolegliwości ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego (ból pleców, zaburzenia związane z urazami kręgosłupa szyjnego, zapalenie stawów), układu oddechowego (astma, mukowiscydoza), układu sercowo-naczyniowego (choroby serca), neurologicznej (choroba Parkinsona, po udarze, stwardnienie rozsiane) powinny zgłosić się do fizjoterapeuty.

Z takich zabiegów powinno się także korzystać kiedy doświadczono kontuzji, występują problemy z zawrotami głowy, utratą równowagi, czy z trzymaniem moczu. Jeżeli szukasz renomowanego fizjoterapeuty w Bydgoszczy, możesz znaleźć go w bazie firm ALEO.com.

Fizjoterapeuta z dojazdem do domu

Jeżeli mamy trudności z samodzielnym poruszaniem się i nie możemy dotrzeć do specjalisty, mamy możliwość rehabilitacji w domu. Procedury udzielane w ramach NFZ, które mogą wchodzić w skład rehabilitacyjnej porady lekarskiej to m.in. ogólna ocena stanu zdrowia, określenie zakresu ruchu w stawach, ocena percepcji wzrokowej i słuchowej, ocena samodzielności, ocena bezpieczeństwa i ryzyka upadku, planowanie i koordynowanie programu rehabilitacji, wydanie skierowania na fizjoterapię, konsultacje czy badania dodatkowe.

Fizjoterapia dla jednego pacjenta może trwać do 80 dni zabiegowych w roku. W czasie jednego dnia zostaje przeprowadzonych 5 zabiegów. Mogą one obejmować kinezyterapię, elektrolecznictwo, masaże, światłolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, termoterapię i balneoterapię.  

Ile bierze fizjoterapeuta za godzinę?

Koszt wizyty u fizjoterapeuty w dużej mierze zależy od lokalizacji. W dużych miastach ceny usług są wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Za pierwszą wizytę musimy zapłacić od około 80 złotych do 150 złotych. Natomiast masaże, zabiegi, czy terapie to koszt od 100 zł za pojedynczą sesję.

Najwyższe wynagrodzenie fizjoterapeuci uzyskują w prywatnych gabinetach (35 zł/godz.), przy rehabilitacji domowej (34 zł/godz.) oraz w szkołach (28 zł/godz.). Najmniej mają zaś w sanatoriach (13 zł/godz.), szpitalach i Domach Opieki Społecznej (14 zł/godz.).

Współpraca z fizjoterapeutą zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dlatego systematyczne korzystanie z jego usług może być naprawdę sporym wydatkiem, który obciąża budżet o kilkaset złotych miesięcznie. 

Zdrowie jest najważniejsze dla każdego z nas. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować w naszej codzienności. Dlatego oszczędzanie na terapii nie będzie dobrym pomysłem. Warto pamiętać, żeby w przypadku fizjoterapeuty podejmować współpracę tylko z renomowanymi i zaufanymi firmami. Wtedy będziemy pewni, że są nie tylko uczciwi, ale i pomogą nam wrócić do pełni sprawności. 

materiał reklamowy

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor