Pamiętaj o apteczce
fot. Krzysztof Wiśniewski, WSPR Bydgoszcz
Wybierając się na urlop, na wycieczkę, w góry, nad wodę, na rower itp. powinieneś mieć ze sobą zawsze apteczkę. To podstawowe wyposażenie Twojego samochodu, plecaka lub walizki. Nie możesz o tym zapomnieć! – mówi Krzysztof Wiśniewski z WSPR w Bydgoszczy
Inne z kategorii
Rehabilitacja z ZUS pomaga wrócić na rynek pracy
Krew jest bezcennym darem. W wakacje często jej brakuje
Co powinno się w niej znaleźć? To zależy od miejsca, do którego się wybierasz, od aktywności którą planujesz, od liczby uczestników wycieczki, czy będzie używana w domu, samochodzie czy w pracy itp. Warto kierować się również normami DIN, które określają skład apteczek (sprawdź je w wolnej chwili).
Czy zastanawiałeś się dlaczego obok obowiązku (i słusznie) udzielenia pierwszej pomocy, który spoczywa m.in. na kierowcach, ciągle w Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie? Jest gaśnica, jest trójkąt……
Przepraszam- JEST! Jest obowiązkiem np. w autobusach, taksówkach, samochodach ciężarowych przewożących osoby, czy w pojazdach przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania. I tu moje pytanie – dlaczego nie w innych?
Ale do sedna. Bardziej dbamy o swój samochód niż o nasze zdrowie. W bagażniku naszych aut znajdziemy z pewnością olej, płyn do szyb, szampon i wosk do auta itp. Czy znajdziemy apteczki?!
Oczywiście wielu z nas posiada apteczki. Bo ma świadomość, jak śpiewała Anita Lipnicka, że „wszystko się może zdarzyć” - w każdym miejscu i o każdej porze, na drodze, w domu, w pracy…
No właśnie, pomijając już samochody…czy posiadasz apteczkę w domu?
Nim odpowiesz, wiedz, że ponad 80% wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego odbywa się do mieszkań i domów. Tam najczęściej odbywa się ludzka tragedia. My będziemy z dużym prawdopodobieństwem świadkami stanu zagrożenia zdrowotnego kogoś z naszych bliskich.
Więc kup apteczkę! To niewielki koszt, a ratuje to co bezcenne: ludzkie zdrowie i życie!
Ucz się udzielać pierwszej pomocy – bo sama apteczka nie ratuje! Na kursie dowiesz się również jak ratować za pomocą przygodnych i przypadkowych materiałów i rzeczy. Bo pierwsza pomoc to czasami improwizacja i spontaniczność - nie zawsze będziesz miał pod ręką apteczkę!
Krzysztof Wiśniewski
Kierownik Działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń
ratownik medyczny - specjalista pielęgniarstwa ratunkowego