Profilaktyczne badania na WZW typu B i C. Program w toku
fot. ilustracyjna Pixabay
Trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku w naszym województwie, w tym w Bydgoszczy, ma zostać przebadanych ponad trzy tysiące osób
Inne z kategorii
Szybki sposób na zdobycie e-recepty online [REKLAMA]
Rehabilitacja z ZUS pomaga wrócić na rynek pracy
Program daje możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących zakażeń WZW B i C. Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiło 28 samorządów, których zadaniem jest prowadzenie działań promocyjnych i nabór uczestnków programu. Pokrywają one także część kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych. Budżet programu wynosi ponad 100 tysięcy złotych.
Program kierowany jest do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW, zameldowanych na terenie jednostki samorządu terytorialnego, który zadeklarował udział w programie.
Łącznie przebadane w ramach programu mają zostać 3232 osoby.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy. W Bydgoszczy realizatorem badań jest Laboratorium Medyczne Vitalabo.
Według szacunkowych danych na całym świecie pół miliona osób cierpi na WZW typu B i C. W związku z tak dużym problemem Światowa Organizacja Zdrowia w 2010 roku ustanowiła Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, który przypada w najbliższą niedzielę (28 lipca). Data corocznego Dnia WZW związana jest z urodzinami laureata Nagrody Nobla profesora Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz opracował specjalistyczną szczepionkę.
źródło: Urząd Marszałkowski