AKTUALNE Wczoraj 10:56 | Redaktor
Budżet województwa uchwalony. Będzie duży deficyt, inwestycje i będzie żaglowiec

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wydatki na modernizację dróg, rozbudowę szpitala i filharmonii priorytetem regionu. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął w poniedziałek (16 grudnia) budżet na przyszły rok oraz wieloletnią prognozę finansową do 2042 roku. Rekordowe nakłady inwestycyjne obejmują m.in. modernizację dróg, rozbudowę Filharmonii Pomorskiej oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Pomimo ambitnych planów, opozycja podnosi alarm w związku z niemal dwukrotnym wzrostem deficytu i kontrowersyjnym pomysłem budowy żaglowca.

Sejmik przyjął budżet województwa na przyszły rok i wieloletnią prognozę finansową 2025-2042. Po prezentacji skarbnika województwa Pawła Adamczyka informację o przeznaczeniu środków budżetowych i zaplanowanych inwestycjach przedstawił marszałek Piotr Całbecki.

Przyszłoroczny budżet zachowuje dynamikę rosnących dochodów i nakładów inwestycyjnych. Zakładamy m.in. rekordowe wydatki na modernizację dróg, szereg inwestycji w szpitalach i rozpoczęcie rozbudowy naszej filharmonii. Sądzę, że tak jak w poprzednich latach uda nam się znacznie zredukować deficyt budżetowy

— powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia gospodarz województwa.

Przeciwko uchwale budżetowej głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości; występujący w imieniu klubu PiS radny Marek Gralik przeprowadził jej krytyczną analizę. Zwrócił uwagę, że deficyt w porównaniu z poprzednim budżetem jest niemal dwukrtonie wyższy. Jego zdaniem projekt budżetu jest niezbyt ambitny inwestycyjnie oraz niewystarczający na zadania istotne dla prawidłowego działania województwa.

Wyraził także w imieniu klubu sprzeciw wobec budowy żaglowca. To ekstrawagancja — przekonuje opozycja. Gralik podkreślił, że to przedsięwzięcie nie przyczyni się do rozwoju województwa, a pieniądze mogłyby być wydane na ważniejsze potrzeby, jak np. powstanie terminala intermodalnego, inwestycje kolejowe i drogowe czy wschodnią obwodnicę Bydgoszczy. Koszt wyróżnienia rejsem jednej osoby, byłby większy niż najwyższa nagroda marszałkowska, argumentował szef klubu PiS. 

Budżet zakłada dochody budżetowe 2025 na poziomie 1 940 mln złotych, wydatki na poziomie 2 112 mln złotych i deficyt w wysokości 171 mln złotych.

W strukturze wydatków na dwóch pierwszych miejscach tradycyjnie transport i łączność (tu zapisano m.in. środki na kolejowe przewozy pasażerskie i utrzymanie dróg) oraz kultura i ochrona dziedzictwa. Aż 34 proc. wydatków to środki przeznaczone na inwestycje.

Wyjaśniając wysokość planowanego deficytu oraz zakładanego zadłużenia skarbnik województwa Paweł Adamczyk poinformował, że wiążą się one z dwiema dużymi inwestycjami - rozbudową Filharmonii Pomorskiej (wartość inwestycji w kolejnych latach to 290 mln złotych) i dokończeniem rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku (205 mln złotych). Podkreślił, że zarząd województwa będzie podejmował starania o pozyskanie na nie środków zewnętrznych co oznacza, że zarówno deficyt jak i zadłużenie będą spadać.

Sejmik przyjął też na wczorajszej sesji stanowisko w sprawie budowy „Via Pomerania”. 

„Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego apeluje o podjęcie działań zmierzających do budowy drogi ekspresowej z Ustki przez Słupsk, Chojnice, Bydgoszcz, Inowrocław do Konina (…) [roboczo nazwanej] Via Pomerania. Idea (…) jest zbieżna z ideą przebudowy drogi DK 25. W Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Strategia Przyspieszenia 2030+) przebudowa drogi DK 25 jest uwzględniona jako projekt kluczowy, więc jej realizacja jest zgodna z interesem rozwojowym naszego województwa”

– napisano w przyjętym przez radnych stanowisku, które trafi m.in. do premiera i ministra infrastruktury.

Rok 2025 został proklamowany Rokiem Ludzi Nauki Kujaw i Pomorza.

Dzisiejsze posiedzenie rozpoczęła uroczystość przekazania samorządowym władzom regionu Betlejemskiego Światła Pokoju, które przynieśli do Urzędu Marszałkowskiego harcerze Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W ramach międzynarodowej sztafety symboliczny, niosące ideę pokoju i braterstwa płomień co roku przekazywany jest z rąk do rąk przed Bożym Narodzeniem. Hasło tegorocznej sztafety brzmi „Kochaj czynem”.

Źródło: UMWKP (oprac. własne)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor