AKTUALNE Wczoraj 21:10 | Redaktor
Morawiecki w Bydgoszczy: o gazie z Norwegii, Unii Europejskiej i sile Polski!

fot. własne

Były premier Mateusz Morawiecki spotkał się z bydgoszczanami podczas X Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Lecha Kaczyńskiego. W rozmowie z posłem Łukaszem Schreiberem opowiadał o bezpieczeństwie energetycznym, polityce międzynarodowej i o tym, co udało się zrobić w czasie jego rządów.

Energia i niezależność – filary polityki

Rozmowa rozpoczęła się od wspomnienia roli Lecha Kaczyńskiego w budowaniu niezależności energetycznej Polski. Morawiecki podkreślał, że to właśnie prezydent Kaczyński jako pierwszy mówił otwarcie, iż państwo uzależnione energetycznie nie jest naprawdę suwerenne. Przypomniał, że Kaczyński nie bał się wskazywać zagrożeń płynących z projektów takich jak Nord Stream, a jego działania stały się fundamentem późniejszych inwestycji: Baltic Pipe, terminalu LNG w Świnoujściu czy planów budowy elektrowni atomowej.

– Kiedy w 2012 roku inni chcieli podpisać 25-letnią umowę z Gazpromem, my budowaliśmy mosty energetyczne z Norwegią i szukaliśmy alternatyw – mówił Morawiecki.

Geopolityka i sojusze „like-minded countries”

Były premier zwrócił uwagę na znaczenie współpracy międzynarodowej, szczególnie w regionie Europy Środkowej. Podkreślił rolę tzw. Międzymorza i Grupy Wyszehradzkiej, które według niego pozwalają krajom regionu mówić wspólnym głosem wobec Unii Europejskiej i NATO.

– Musimy budować sojusze z tymi, którzy myślą jak my: Finlandia, Szwecja, kraje bałtyckie, Rumunia, Czechy. To nie Hiszpania czy Portugalia będą nas bronić w razie zagrożenia ze Wschodu – zauważył Morawiecki.

Sukcesy rządu: pieniądze, inwestycje, obniżki podatków

W drugiej części rozmowy Morawiecki odniósł się do zarzutów o brak sukcesów jego rządu. Wskazał na największą w historii III RP obniżkę podatków oraz rekordowe wydatki na obronność, które – jak podkreślił – wynosiły pod koniec jego kadencji ponad 4,5% PKB.

– Dzięki poprawie finansów publicznych mogliśmy przeprowadzić szerokie programy społeczne i inwestycje, szczególnie ważne dla mniejszych miejscowości i gmin – mówił Morawiecki, chwaląc też rolę Łukasza Schreibera w realizacji programów strategicznych.

Szachy jako metafora polityki

Nie zabrakło odniesień do samego festiwalu szachowego. Morawiecki porównał geopolitykę do gry w szachy, w której „trzeba przewidywać kilka ruchów naprzód”. – Polska dziś to nie tylko ważny gracz, ale także ziarnko piasku między potężnymi mocarstwami. Musimy grać mądrze – podsumował.

Opr. własne.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->