Bydgoska PESA z nagrodami w konkursie Dobry Wzór 2024
fot. PESA
Twist Wrocław i aplikacja PESA VR Experience wśród zwycięzców konkursu Dobry Wzór 2024, który organizowany jest już po raz 31 przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. To konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. W tym roku do jego finału, w ramach 15 kategorii, zakwalifikowano 100 projektów – wśród nich tramwaj Pesa Twist i aplikację Pesa VR Expirience.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
PESA Twist Wrocław to najnowszy tramwaj produkowany w zakładach w Bydgoszczy. Jest niskopodłogowy, klimatyzowany, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest jednym z najcichszych tramwajów w Polsce. Wyposażono go także w system odzyskiwania energii i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania z sieci.
146N to kolejny tramwaj z rodziny Twist dedykowanej dla obszaru UE, która charakteryzuje się m.in. niedużymi, szczupłymi czołami wpisującymi się m.in. w potrzeby miast o starszej, ciaśniejszej infrastrukturze. Założeniem była tu czysta, prosta i minimalistyczna forma całej bryły, uzupełniona detalem i nowoczesnym oświetleniem w technologii LED w samej części przedniej - podkreśla prof. Bartosz Piotrowski, Kierownik Zespołu Wzornictwa Przemysłowego PESA Bydgoszcz.
Wnętrze Twista dla Wrocławia zaprojektowano na bazie specjalnego systemu zabudowy opartego o profile ekstrudowane i aluminium. Sufit powstał jako rozwiązanie multi-funkcjonalne, integrując w sobie, wcześniej niezależne obszary techniczne takie jak klimatyzacja czy oświetlenie. Tramwaj posiada, zgodne z wymaganiami udogodnienia (dostęp, miejsce wewnątrz, komunikacja) dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.
PESA VR Experience to nowoczesne narzędzie, które umożliwia personalizacje i prezentację najnowszych produktów PESA z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Aplikację podzielono na dwa moduły - konfigurator 2D i spacer po pojazdach w wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy pozwala na dobór napędów, podstawowych parametrów technicznych pojazdu, swobodną konfigurację układu wnętrza każdego z członów oraz kolorystyki zewnętrznej. Druga, na zapoznanie się z aktualnym portfolio pojazdów Pesa za pomocą gogli VR. Do prezentacji produktów stworzono wirtualny peron z poziomu, którego użytkownik może zobaczyć pojazdy w pełnej skali, wejść do wnętrza każdego z nich czy zmienić tryb oświetlenia. Rendering w czasie rzeczywistym pozwala ocenić wpływ różnych źródeł światła na odbiór atmosfery wnętrza, a bogata biblioteka wyposażenia ułatwia prezentację rozwiązań projektowych.
Aplikacja PESA VR Experience to nowoczesne, innowacyjne narzędzie, które usprawnia proces pracy z klientem w zakresie prezentacji i weryfikacji produktów w transporcie publicznym. Rozwiązanie wprowadza nowy wymiar prezentacji na etapie pracy z klientem i daje możliwość dostosowanie produktów do potrzeb pasażerów, a także pozwala realistycznie odzwierciedlić rozwiązania projektowe przed procesem produkcji - dodaje Miłosz Pszczóliński, Specjalista ds. Wzornictwa Przemysłowego PESA, odpowiedzialny za opracowanie aplikacji.
PESA przywiązuje szczególne znaczenie do wzornictwa pojazdów zarówno w aspekcie estetyki, jak i funkcjonalności, a w procesie projektowym często korzysta z metodyki Pesa User Experience, czyli specjalnych warsztatów organizowanych przez Zespół Wzornictwa firmy dla przewoźników, maszynistów, obsługi pojazdów i pasażerów. Opracowywane podczas warsztatów wnioski uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników, a w formie rekomendacji są wykorzystywane podczas projektowania konkretnych pojazdów czy elementów ich wyposażenia. Produkowane w Bydgoszczy pojazdy PESA były w przeszłości nagradzane właśnie za wzornictwo, otrzymały kilka nagród Dobry Wzór, a projektanci spółki byli wyróżniani tytułami Designer Roku.
Źródło i foto: PESA Bydgoszcz