AKTUALNE 20 mar 2023 | Redaktor
Bydgoski Marzec’81 – pamiętamy! [ZDJĘCIA]

fot. Tomasz Czachorowski

42 lata temu odwaga i determinacja chłopskich działaczy Kujaw i Pomorza dały początek wydarzeniom Bydgoskiego Marca i doprowadziły do powstania rolniczej Solidarności – pierwszej po wojnie niezależnej organizacji wiejskiej. 19 marca w uroczystościach rocznicowych w Bydgoszczy uczestniczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski w 1981 roku, po której zebrani przemaszerowali do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym odbyła się celebrowana przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka msza święta. Po nabożeństwie kwiaty zostały złożone także pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 przy ul. Jagiellońskiej.

Zwieńczeniem obchodów było wręczenie odznaczeń w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i prawa człowieka złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczono Bernarda Perlika z miejscowości Włóki w powiecie bydgoskim, a srebrne medale Unitas Durat w uznaniu zasług na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców otrzymali Danuta Siemianowska z Rojewa (powiat inowrocławski) i Waldemar Drzewiecki z Gniewkowa (powiat inowrocławski).

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność Rolników”.

16 marca 1981 roku, podczas trwającego od Sierpnia’80 karnawału Solidarności, nielegalna wówczas jeszcze Solidarność chłopska ogłosiła strajk okupacyjny jednego z budynków publicznych w Bydgoszczy w proteście przeciw decyzji komunistycznych władz o braku zgody na rejestrację jej struktur. Postulaty strajkujących ogłosiła 19 marca na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegacja Solidarności, której przewodził Jan Rulewski. Solidarnościowi działacze, w tym sam Rulewski, zostali wówczas pobici przez interweniujące oddziały milicji. Brutalna akcja milicyjna, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju, spowodowała kryzys polityczny grożący niekontrolowanym wybuchem społecznym, który został ostatecznie zażegnany m.in. dzięki mediacji hierarchów Kościoła katolickiego. W ich wyniku władze zgodziły się na rejestrację Solidarności rolniczej, co nastąpiło 12 maja 1981.  

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Tomasz Czachorowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor