Bydgoszcz na drugim miejscu w Rankingu Dostępności Mieszkań
fot. materiały prasowe
Lista zalet Bydgoszczy jest bardzo długa - liczna zieleń, wyjątkowy klimat nawiązujący do Wenecji i Amsterdamu czy nietuzinkowy design budynków. Portal RynekPierwotny.pl dodaje do niej kolejny, bardzo ważny podpunkt - wysoką dostępność mieszkaniową. Okazuje się, że szansa na własne M w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego jest bardzo duża. Skąd taka teza? Wyjaśniamy!
Inne z kategorii
Prawo i Sprawiedliwość zaczyna zbiórkę podpisów dla Karola Nawrockiego [WIDEO]
Droga S10 – Kontrowersje, zielone światło i nowy etap inwestycji
Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach.
Spory metraż na przeciętną pensję
Wydawać by się mogło, że wysokość naszych zarobków ma kluczowe znaczenie podczas zakupu mieszkania. Jednak ważniejszy od wysokości comiesięcznych wpływów na konto jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. Dzięki takiemu porównaniu wiemy, jaki metraż możemy zakupić za miesięczną pensję i na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić.
- Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i... Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane przez nie z myślą o zamożnych klientach - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.
W czerwcu br. za jedną przeciętną pensję mogliśmy kupić 0,77 m kw. nowego mieszkania w Bydgoszczy. To bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi miastami uwzględnionymi w rankingu! Lepiej pod tym względem wypadają tylko Katowice (0,87 m kw.).
Dla porównania warto wspomnieć, że w stolicy za przeciętną pensję można było kupić zaledwie 0,59 m kw. nieruchomości. Choć wynagrodzenia w tym mieście są wysokie, to ceny mieszkań przyprawiają o zawrót głowy.
W Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadają Katowice (100 punktów). Na drugiej pozycji znalazła się Bydgoszcz (96 punktów). Miejsce na podium przypadło także miastu Gdańsk (90 punktów). Czwarte miejsce zajął Wrocław (84 punkty). Z kolei na piątej pozycji ex aequo uplasowały się Lublin i Poznań (po 83 punkty). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Łódź i Kraków (po 82 punkty). Natomiast stawkę zamykają Szczecin i Warszawa. Miasta te ex aequo znalazły się na siódmym miejscu gromadząc na koncie po 72 punkty.
źródło: materiały prasowe