Drony przetransportowały próbki do testów na koronawirusa. Jest bydgoski wkład
fot. P-art Studio Sp. z o.o.
29 kwietnia w Warszawie pierwszy raz w historii podczas lotu automatycznego przetransportowano próbki medyczne pobrane do badań w kierunku koronawirusa. Udział w tym przedsięwzięciu mieli przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Historyczny lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha. W przedsięwzięciu uczestniczyli pracownicy UTP z Wydziałów Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Inżynierii Mechanicznej, a także studenci z Koło Naukowe SONDA.
Wykorzystany dronoid został stworzony przez firmę Spartaqs Group z Katowic,
z którą UTP współpracuje w zakresie tworzenia oprogramowania do pojazdów autonomicznych. Użyta platforma - Hermes V8M - została opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, w tym przesyłek medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań. Dronoid posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne.
P-art Studio Sp. z o.o.
W ramach inicjatywy wykonane zostały dwa loty. Pierwszy, testowy, na trasie ze szpitala Banacha do Szpitala MSWiA i drugi, powrotny, już z właściwym ładunkiem.
Przedsięwzięcie zrealizowano we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
źródło: Michał Grzybowski, kierownik Działu Informacji i Promocji UTP, skróty, zmiany - red.