Dzień Położnej i Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. W czasie pandemii – wyjątkowe
fot. Pixabay
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Jest to wyjątkowy dzień, zwłaszcza w czasach pandemii, gdy pielęgniarki i pielęgniarze stają na pierwszej linii frontu walki z wirusem.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Zawód pielęgniarki nie jest i nigdy nie był zwykłym zawodem. Jest to jedno z zajęć, które określa się pojęciami „służba” lub „misja”. Wymaga oddania i najwyższego poświęcenia, odwagi i empatii. Takie są osoby wybierające ten zawód – służbę.
W gronie pielęgniarek szczególne miejsce zajmują położne. Ich dniem w Polsce jest 8 maja, dzień urodzin ich patronki, Stanisławy Leszczyńskiej – położnej z Auschwitz.
Data 12 maja to dzień urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa, Florence Nightingale.
Florence Nightingale (12 maja 1820–13 sierpnia 1910 roku) urodziła się we Florencji, w arystokratycznej rodzinie angielskiej. Otrzymała wszechstronne wykształcenie. W wieku 25 lat wbrew woli rodziny wybrała zawód pielęgniarki – w tamtych czasach pełniony głównie przez siostry zakonne i kobiety z niższych sfer.
Nightingale zasłużyła się szczególnie, gdy wybuchła wojna krymska (1854 roku). Za własne pieniądze zakupiła potrzebne leki i środki opatrunkowe, zebrała 38 ochotniczek i udała się na front. W 1856 roku powróciła do Anglii jako bohaterka narodowa. Wdzięczni żołnierze wraz z rodzinami zebrali fundusze, dzięki którym w 1860 roku Nightingale mogła założyć pierwszą świecką szkołę pielęgniarek w Londynie.
W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal im. Florence Nighitngale, najwyższe odznaczenie pielęgniarskie.
Jak podają statystycy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce mamy prawie 300 000 pielęgniarek i około 40 000 położnych – wszystkim im składamy wyrazy najwyższego szacunku i życzenia zdrowia i wytrwałości w ich codziennej służbie.
Dzień Pielęgniarek nabiera tym głębszej wymowy w czasie pandemii, kiedy szczególnie ryzykują one własnym zdrowiem i życiem – i niekiedy płacą za to najwyższą cenę. Doszło do tego już także w województwie kujawsko-pomorskim: w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu po długiej walce z COVID-19 zmarła 52-letnia pielęgniarka ze szpitala zakaźnego w Toruniu.