Aktualności 20 lip 2020 | kp
Dziurawy chodnik, niebezpieczne schody? Zgłoś nieprzyjazne dla przechodniów miejsca

fot. Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

Trwa projekt „Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi”, w ramach którego mieszkańcy mogą przesyłać informacje m.in. dotyczące dziur w chodnikach czy braku przejścia dla pieszych.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przesyłania informacji na temat nieprzyjaznych miejsc dla pieszych lub w takich, w których będąc pieszymi, czują się niebezpiecznie - mówi Paweł Górny ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy.

Stowarzyszenie w czerwcu rozpoczęło projekt zatytułowany „Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi”. W związku z tym w najbliższym czasie grupa zbierać będzie informacje o miejscach w Bydgoszczy, które w jakiś sposób są uciążliwe dla poruszających się po mieście przechodniów.

– Chodzi zarówno o dziury w chodnikach, ale też o zbyt krótkie zielone światło, brak przejść pieszych lub konieczność nadłożenia drogi, gdy idzie się z wózkiem dziecięcym, bo po drodze są schody bez podjazdu – przekazuje stowarzyszenie. Mieszkańcy mają także okazje zgłosić miejsca, gdzie notorycznie łamane są zakazy parkowania.

Na podstawie zgłoszeń zostanie opracowany „Społeczny raport o stanie infrastruktury pieszej w Bydgoszczy”. – Miejsca zgłoszone przez mieszkańców ocenią pod kątem bezpieczeństwa również zewnętrzni eksperci. Dodatkowo publikacja zostanie rozszerzona o dobre praktyki w zakresie infrastruktury miejskiej z innych miast i Bydgoszczy – informuje Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych.

Zgłoszenia (lista miejsc i materiały wizualne) kierowane będą do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Głównie nadzorowane będą miejsca wskazane jako niebezpieczne albo szczególnie nieprzyjazne. – W przypadkach skrajnych np. niezgodne z prawem wyznaczenie miejsc parkingowych przez miasto, będziemy wnioskować do wojewody kujawsko-pomorskiego o podjęcie natychmiastowych działań kontrolnych – dodają członkowie grupy.

Swoje uwagi dotyczące infrastruktury można zgłaszać za pomocą formularza na stronie piesi.bydgoszcz.pl/bezpiecznipiesi/ lub mailowo na adres: rzecznik@piesi.bydgoszcz.pl

Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy powstało w styczniu 2017 r. i wywodzi się z działań podejmowanych w projekcie „Wszyscy Jesteśmy Pieszymi” w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

Stowarzyszenie tworzy „grupa zapaleńców, która chce żyć w pięknej i przyjemnej Bydgoszczy. Chcemy być głosem tych, którzy w naszym kochanym mieście są pomijani, ignorowani i spychani na ostatnie miejsce – codziennych użytkowników ulic i placów – pieszych”.

źródło: Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych 

kp Autor