Ferie będą bezpieczne? To zależy także od nas [INFORMACJE, APEL]
fot. Anna Kopeć
Od 27 stycznia trwają ferie w naszym województwie. O zachowanie zasad bezpieczeństwa władze policji, straży pożarnej oraz ITD apelowały w urzędzie wojewódzkim. – Od soboty (25 stycznia) odnotowaliśmy już dwie ofiary śmiertelne, sześć osób zostało rannych – mówił insp. Artur Malinowski.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Pierwsza „tura” ferii w kraju rozpoczęła się 11 stycznia, teraz przyszedł czas na nasz region. – Jak co roku podejmujemy działania prewencyjne, które mają wzmocnić bezpieczeństwo na terenie województwa – zapewniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślał, że kierowcy nie powinni ufać pozornie dobrej pogodzie. – Szczególnie rano mogą pojawić się oblodzenia – mówił – informujemy o tym w wiadomościach sms-owych.
Więcej kontroli. Przed wyjazdem i na drodze
O potrzebie zachowania ostrożności przypominał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, insp. Artur Malinowski. – Wszyscy widzimy, jaką aurę mamy tej zimy, ale musimy pamiętać, że warunki, szczególnie na drodze, mogą w każdej chwili się zmienić, dlatego apelują o zachowanie rozsądku – podkreślał. Kierowcy powinni spodziewać się częstszych kontroli na drogach.
fot. Anna Kopeć
Mundurowi będą także kontrolować stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Wykaz miejsc kontroli autobusów jest dostępny na stronie http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/, potrzebę kontroli można także zgłaszać w jednostkach policji, osobiście lub telefonicznie. Policjanci będą także przypominać pieszym o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.
Przed feriami prowadzili z dziećmi w szkołach i przedszkolach lekcje edukacyjne na temat bezpieczeństwa. Kolejne będą odbywać się na półkoloniach i zimowiskach.
Pokazy w „ognikach” i mobilnie
Pod kątem bezpieczeństwa miejsca wypoczynku dzieci sprawdzają strażacy. – W ciągu roku 150 takich obiektów jest kontrolowanych przez służby kontrolno-rozpoznawcze. Prowadzimy szereg akcji edukacyjno-prewencyjnych w naszych „ognikach” – tłumaczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Jacek Kaczmarek. Z zajęć w sześciu salach edukacyjnych na terenie województwa skorzystało w ubiegłym roku 12 tysięcy dzieci.
fot. Anna Kopeć
– Dodatkowo w październiku zakupiliśmy mobilny symulator do pokazu bezpiecznego zachowania w domu. Widzimy, jaka jest aura, większość dzieci będzie spędzała te ferie w domu – mówił. Symulator jeździ po całym regionie, z lekcji w takiej formie skorzystać m.in. dzieci na półkoloniach w Bydgoszczy i Chełmnie.
Akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2020” prowadzi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. – W ramach tej akcji prowadzimy kontrole autokarów przewożących dzieci na zasłużony zimowy wypoczynek, kontrolujemy bardzo dokładnie stan techniczny autobusów, trzeźwość kierowców, czas ich pracy, żeby nie byli przemęczeni, dokumentację przewozową – tłumaczył Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Marcin Mroczkowski.
fot. Anna Kopeć
– Podobnie jak policja, zachęcamy, żeby takie kontrole zgłaszać – dodał. Telefony kontaktowe znajdują się na http://www.witd.bydgoszcz.pl/. Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można także zyskać dostęp do danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i sprawdzić, czy pojazd, który będzie przewozić dzieci, ma aktualne badania techniczne i ubezpieczenie.
Tragiczny bilans
Oficjalny początek ferii to poniedziałek, jednak na wypoczynek wiele osób wyruszyło już w weekend. Jakie do tej pory wyglądała sytuacja na drogach?
– Od początku ferii [krajowych], czyli od 11 stycznia, na terenie województwa doszło do 30 wypadków, w których zginęło 9 osób, 23 zostały ranne. Odnotowaliśmy 1006 kolizji – informował insp. Artur Malinowski. – Od soboty (25 stycznia) odnotowaliśmy już dwie ofiary śmiertelne, sześć osób zostało rannych. Stąd ten bardzo gorący apel o rozwagę i rozsądek właśnie na drodze – zakończył.