Aktualności 13 cze 18:48 | mk
Fordon z pokładu łodzi. Wkrótce zapisy na rejsy po Wiśle

fot. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Facebook

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza mieszkańców na letnie rejsy. - Poznamy dawne dzieje mieszkańców Fordonu i ich związek z Wisłą, a także przyrodnicze walory rzeki – zapowiadają organizatorzy. Zapisy rozpoczną się 17 czerwca.

Rejsy będą odbywać się w płaskodennej drewnianej łodzi w letnie niedziele. – W pierwszą niedzielę lipca uczestnicy spotkają się na nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie i popłyną do Łoskonia i w górę rzeki do Brdyujścia. Wsparcie merytoryczne zapewniać będą przewodnik i ornitolog – informują Miłośnicy. W każdą niedzielę przewidziano pięć godzinnych rejsów. Łódź może zabrać na pokład 12 podróżnych.

– Serdecznie zapraszamy na niedzielne rejsy po Wiśle z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Królowa polskich rzek robi olbrzymie wrażenie z pokładu łodzi. Obserwacja przyrody wiślanej i olbrzymia dawka historii Wisły i Fordonu to połączenie idealne – mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

fot. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu/Facebook

– Rejsy odbywać się będą na drewnianej, płaskodennej łodzi „Bydgoszczanka”, takiej, jakich wiele przez wieki  poruszało się po Wiśle. Pasażerowie otrzymają wydany przez SMSF, bogato ilustrowany przewodnik do dawnym Fordonie i pamiątkowy buton – dodaje.

Poza rejsami po Wiśle, odbędzie się także kilka spływów Brdą. Wydarzenie zostanie zainaugurowane podczas Festiwalu „Ster na Bydgoszcz” – 25 czerwca odbędzie się pięć półgodzinnych rejsów z narracją przewodnika, każdy dla 12 pasażerów.

Na rejsy można będzie zapisywać się od 17 czerwca drogą mailową (stowarzyszeniemsf@wp.pl). Szczegóły na stronach „Wisła 774 Fordon” i „Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu” na Facebooku.

Rejsy są organizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu - To kolejny krok w stronę przywrócenia Starego Fordonu na kulturalną mapę Bydgoszczy – tłumaczą Miłośnicy.

mk Autor