Golub i Dobrzyń od 70 lat razem. Tak świętowano połączenie miast [ZDJĘCIA]
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Mija 70 lat odkąd odrębne miasta Golub i Dobrzyń nad Drwęcą połączono w jeden organizm. Podczas sobotnich (15 maja) obchodów odprawiona została Msza święta w intencji mieszkańców, odbyła się uroczysta sesja rady miasta, wystawa plenerowa i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Obchody rozpoczęła Msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której wygłoszona została prelekcja na temat połączenia Golubia i Dobrzynia, a wicemarszałek Zbigniew Sosnowski przekazał na ręce burmistrza Mariusza Piątkowskiego i przewodniczącego rady miasta Łukasza Pietrzaka pamiątkowy medal.
Przy ulicy Kilińskiego otwarta została wystawa plenerowa „Golub-Dobrzyń na przestrzeni 70 lat”, a na moście im. Błękitnej armii generała Józefa Hallera odsłonięto pamiątkową tablicę i wmurowano kapsułę czasu. Na zakończenie w Domu Kultury odbyła się konferencja popularnonaukowa z udziałem profesorów Zbigniewa Karpusa i Mirosława Krajewskiego.
- (...) Historia powiatu golubsko-dobrzyńskiego jest bogata i bardzo złożona, ale cieszę się, że obecnie rzeka Drwęca już nie dzieli. Łączy nas przecież most, także ten symboliczny, który zjednoczył wszystkich mieszkańców – podkreślił podczas sesji rady miasta wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
W sobotnich uroczystościach wzięli udział także poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz przedstawiciele lokalnych samorządów: starostowie golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski, rypiński Jarosław Sochacki, wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, wójtowie gmin Golubia-Dobrzynia Marek Ryłowicz, Radomina Piotr Wolski, Ciechocina Andrzej Okruciński oraz zastępca burmistrza Kowalewa Pomorskiego Ilona Rybicka.
Obszar wchodzący w skład dzisiejszego powiatu golubsko-dobrzyńskiego należał w ciągu wieków do dwóch różnych ziem: chełmińskiej i dobrzyńskiej. Oddzielająca je rzeka Drwęca była nie tylko granicą geograficzną, lecz stanowiła także linię graniczną pomiędzy Polską a państwem zakonu krzyżackiego w XIII-XV wieku; w czasie I Rzeczpospolitej oddzielała województwo chełmińskie od ziemi dobrzyńskiej, a w latach 1815-1918 zabór pruski od rosyjskiego. Pierwsze wzmianki o wsi Golub pojawiły się w dokumentach z XIII wieku, z kolei początki Dobrzynia sięgają końca XVII wieku. Do połączenia położonych na przeciwległych brzegach Drwęcy miast doszło w 1951 roku.
Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
zmiany - redakcja
Zdjęcia: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP