Aktualności 12 cze 2020 | kp
Inteligentna deszczownica mostowa na UTP  [ZDJĘCIA]

fot. UTP

Rolniczy Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Minikowie został wyposażony w innowacyjny system nawadniający – deszczownię mostową. To jedna z pierwszych w Polsce deszczownic nowej generacji.

Irtec Hippodrom o rozpiętości 212 metrów to najnowszy nabytek UTP. Deszczownica mostowa służy nawadnianiu terenów wielkoobszarowych za pomocą zautomatyzowanych systemów.
– Nowy nabytek będzie wykorzystywany do prowadzenia badań, do celów dydaktycznych, nawadniania pól uprawnych Uczelni, a jednocześnie pozwoli na praktyczne szkolenie rolników z wykorzystaniem tego systemu – przekazuje Uniwersytet.

Nowej generacji maszyna może pracować zarówno jako centryczna, jak i linowa. W przeciwieństwie do standardowych modeli Irtec Hippodrom może przy tych samych rozmiarach nawodnić dużo większy areał, pracując w cyklu niemal w pełni automatycznym.

 

fot. UTP

Jak przekazuje uczelnia, maszyna posiada 4 mosty z wysięgnikiem o łącznej długości 212 metrów, zdolna nawodnić ok. 66 hektarów. Centralna wieża osadzona jest na wózku z niezależnym napędem elektrycznym na każde z czterech kół. Podczas ruchu liniowego ciągnie za sobą wąż PE100 oraz kabel zasilający o długości 130 metrów co umożliwia nawodnienie pasa o długości 260 metrów. Dzięki systemowi automatycznego zawracania obsługa maszyny sprowadza się do wciśnięcia zielonego guzika „start” i zmiany węża pomiędzy hydrantami.

 

fot. UTP


Irtec Hippodrom  wyposażony jest w 54 elektrozawory z regulatorami ciśnienia i zraszaczami Komet KPT. Posiada także niezależny system sterowania poszczególnymi elektrozaworami, co w połączeniu z GPS-em o wysokiej dokładności, umożliwia prowadzenie precyzyjnego nawodnienia ze zmienną dawką polewową (VRI).

Taki system pozwala precyzyjnie i niezależnie dobrać dawki dla każdego z poletek doświadczalnych, czy omijać trawniki celem oszczędzania wody. Sterowanie dawkami odbywa się z poziomu aplikacji Web-owej dostępnej z każdego miejsca na świecie i z dowolnego urządzenia takiego jak komputer, tablet, telefon. Ustawienia dawek przesyłane są przez „chmurę” do maszyny. Przez tę samą „chmurę” maszyna komunikuje się również z pompownią, samodzielnie ją uruchamiając oraz dobierając odpowiednie ciśnienie i wydajność do aktualnego zapotrzebowania.

 

fot. UTP

Urządzenie zostało wyposażone w systemy zabezpieczające oraz zestaw kamer pozwalający na zdalną obserwację pracy systemu nawadniającego. Wszyscy odwiedzający tegoroczne Krajowe Dni Pola, które w dniach 20-23.06.2020 r., odbędą się w Minikowie, będą mogli zobaczyć z bliska nowy nabytek Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

fot. UTP

 

Informacje przekazane przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (Kierownik Działu Informacji i Promocji Michał Grzybowski) 

kp Autor