Aktualności 24 paź 15:17 | kp
Jak rząd chce pomóc najstarszym? Rusza Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

fot. ilustracyjna, Pixabay

W związku z trwającą epidemią koronawirusa rząd uruchamia specjalny program wsparcia seniorów koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W pomoc najstarszym zaangażowani są m.in. wolontariusze oraz pracownicy pomocy społecznej.

Seniorzy są grupą najbardziej narażaną na ciężki przebieg infekcji. – Dzięki Korpusowi i naszym wspólnym działaniom osoby starsze będą bezpieczniejsze – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach programu uruchomiona zostaje specjalna infolinia (22 505 11 11) dedykowana seniorom. Dzięki niej osoby powyżej 70. roku życia (w szczególnych przypadkach również młodsi) będą mogły wzywać pomoc do codziennych czynności. Mowa m.in. o zakupach spożywczych, higienicznych lub o dostarczeniu leków. Wolontariusze mogą też pomóc w domowych obowiązkach lub po prostu służyć rozmową. 

– Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior – wyjaśnia Ministerstwo. 

Zadanie realizują gminy

– Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – mówi Marlena Maląg. Na te działania gminy otrzymają dofinansowania ze środków budżetu państwa. 

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Wszyscy ci, którzy chcą zostać wolontariuszami i włączyć się w pomoc seniorom mogą zgłosić się poprzez internetową ankietę (www.wspierajseniora.pl) lub bezpośrednio do lokalnego ośrodka pomocy.

źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

kp Autor