Jubileusz 100-lecia sportu niesłyszących

fot. UKW
6 grudnia 2024 roku w auli im. Adama Mickiewicza Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia udziału polskich sportowców niesłyszących w Igrzyskach Głuchych. Wydarzenie zorganizował Polski Związek Sportu Niesłyszących we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Bydgoszcz centrum cyberdebaty. Ruszył SECURE International Summit 2025
Uroczystość była okazją do podsumowania bogatej historii polskiego sportu niesłyszących. Szczególny akcent położono na dziesięciolecie współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących, uhonorowanej pamiątkową tabliczką wręczoną dr. Adamowi Szulcowi przez prezesa Wojciecha Stempurskiego.
Podczas gali zaprezentowano także monografie przygotowane przez dr. Adama Szulca i wydane przez Wydawnictwo UKW, dokumentujące historię sportu niesłyszących w Polsce na przestrzeni ostatniego wieku.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. doradcy prezydenta RP, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, wojewoda mazowiecki oraz reprezentanci międzynarodowych organizacji sportowych dla niesłyszących. Wyjątkowym momentem było wręczenie odznaczeń „Za Zasługi dla Sportu” oraz tytułu Członka Honorowego Polskiego Związku Sportu Niesłyszących dla Mieczysława Grajka – zasłużonego działacza związanego ze sportem niesłyszących od ponad 70 lat.
Gala była także okazją do przypomnienia o sukcesach polskich sportowców niesłyszących, którzy w ostatnich latach zdobyli liczne medale na Letnich i Zimowych Igrzyskach Głuchych.
Obecność dr. Adama Szulca i jego zaangażowanie w organizację wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy UKW z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących. Dzięki wspólnym działaniom możliwe było m.in. stworzenie publikacji dokumentujących osiągnięcia sportowców niesłyszących, a także popularyzacja ich dokonań w kraju i za granicą.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w organizację gali i jubileuszowych obchodów. Prezes Wojciech Stempurski uhonorował dr. Adama Szulca za jego wkład, wręczając mu pamiątkową tabliczkę, co było symbolicznym zwieńczeniem dziesięciolecia owocnej współpracy.
Źródło: UKW (oprac. bo)