AKTUALNE 19 lis 19:50 | Redaktor
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Zakończono przebudowę i hermetyzację instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy. Otwarcie zmodernizowanego obiektu odbyło się 18 listopada 2024 roku.

Gratuluję sfinalizowania inwestycji polegającej na modernizacji instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Cieszę się, że regionalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami dążą do minimalizowania efektów wywieranych na lokalny ekosystem. Zrównoważony rozwój oraz ochrona otaczającego nas świata są ważnymi elementami polityki środowiskowej. Jednocześnie dbałość o komfort życia mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy jest dla mnie priorytetem, a każda taka inwestycja, ten komfort poprawia. Dziękuję zatem i za ten aspekt modernizacji - mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz.

Łączna powierzchnia hal wynosi ponad 12 tys. m2. To w nich zagospodarowywane będą m.in. odpady zielone wytwarzane przez mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Cały proces przebiegać będzie w pełni hermetycznych warunkach, począwszy od rozładunku odpadów, przygotowywania do  kompostowania, przez rozdrabnianie, przetwarzanie i przesiewanie, aż do uzyskania finalnego produktu jakim jest środek poprawiający właściwości gleby.

To jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w kraju. Jej najważniejszym elementem jest zaawansowany system oczyszczania powietrza w postaci 4-komorowego biofiltra biologicznego, systemu podciśnienia, systemu odpylania i wentylacji. Zastosowane rozwiązania zapobiegają wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, co jest szczególnie istotne z perspektywy naszego otoczenia – mówi Marcin Dobiegała, prezes Zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Nowoczesny obiekt powstał nie tylko z myślą o okolicznych mieszkańcach, ale także przy ich udziale. Przy spółce REMONDIS Bydgoszcz S.A. funkcjonuje bowiem rada społeczna pełniąca funkcję doradczą i monitorującą. W jej skład wchodzą przedstawiciele bydgoskiego osiedla Siernieczek.

Na tę inwestycję należy spoglądać nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym czy technologicznym, ale także w wymiarze społecznym. Wybudowane hale, to efekt realnej partycypacji społecznej. Dziękujemy mieszkańcom za pracę w radzie społecznej, za krytykę, determinację, kredyt zaufania i cierpliwość  – mówi Małgorzata Gotowska, Członek Zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A.


Przedstawicieli mieszkańców nie zabrakło także na uroczystości otwarcia zmodernizowanej instalacji. Bydgoska inwestycja jest jedną z największych w historii grupy REMONDIS w Polsce. Wartość projektu nie przekroczyła 50 mln złotych. Na jego realizację pozyskano środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Źródło: Remondis, Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor