AKTUALNE 25 lip 2022 | Redaktor
Kolejne gminy będą rozprowadzać wśród osób starszych „bransoletki życia”

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP (archiwum)

11 kolejnych gmin przystąpiło do przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) dużego programu teleopieki domowej, opartego na monitorująco-komunikacyjnych „bransoletkach życia”. Niektóre samorządy już wcześniej uczestniczące w programie zgłosiły zapotrzebowanie na nowe urządzenia, m.in. miasto Toruń (150 bransoletek) i miasto Bydgoszcz (100). 

Opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, na który składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz uruchomione w ubiegłym roku centrum operacyjne, jest kontynuacją pilotażu, z którego w latach 2018–2019 skorzystało 210 osób. Do partnerstwa zaproszone zostały wszystkie gminy regionu – początkowo zgłosiło się 78, w tym wszystkie duże miasta. Obecnie lista partnerów kończy się na 88. pozycji. (Osiemdziesiątym dziewiątym partnerem jest marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, która zorganizowała i prowadzi centrum operacyjne systemu.) 371 „bransoletek” zostanie rozprowadzonych przez ROPS także wśród mieszkańców gmin, które nie przystąpiły do programu.

Wśród 11 samorządów, które zdecydowały się przystąpić do programu po grudniowym liście-apelu marszałka są m.in. gmina wiejska Grudziądz, gmina Osielsko w powiecie bydgoskim i Aleksandrów Kujawski. Zapotrzebowanie na dodatkowe bransoletki złożyły także samorządy już wcześniej uczestniczące w programie, m.in. miasto Toruń (150 nowych urządzeń) i miasto Bydgoszcz (100). 

System opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach – mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Po wciśnięciu przez seniora przycisku alarmowego kontaktuje się z nim dyspozytor z centrum operacyjnego, który ustala co się stało, kontaktuje z rodziną, a w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną lub służby ratunkowe. Bransoletki wyposażone są w geolokalizację, licznik kroków, mierzą też tętno noszącej je osoby.

 Adresatami formy wsparcia w postaci „bransoletek życia” są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo w rekrutacji jest zarezerwowane dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Projekt, z budżetem w wysokości 19 mln złotych, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014–2020.

Jesienią 2021 roku programem objętych było 2100 osób. 

Pełna lista samorządów realizujących program jest dostępna na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego tutaj

komunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także archiwum, uzup. - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor