Kolejne ognisko ptasiej grypy [KOMUNIKAT]
fot. ilustracyjna, Pixabay
Służby weterynaryjne stwierdziły wystąpienie ogniska ptasiej grypy w hodowli drobiu na terenie województwa wielkopolskiego. W strefach: zapowietrzonej i zagrożonej znalazły się miejscowości z powiatu żnińskiego w Kujawsko-Pomorskiem.
Inne z kategorii
Rok pełen wyzwań w wykonaniu CSWOT
- Tym razem ptasia grypa dotknęła hodowlę 85 tys. kaczek i kogutów. Choć ognisko znajduje się w sąsiednim województwie, to kujawsko-pomorskiego również to dotyczy. Dlatego współpracujemy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz tamtejszymi służbami weterynaryjnymi. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy cały czas też pracuje sztab kryzysowy – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
W strefie zapowietrzonej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (powiat żniński) znajdują się trzy miejscowości - Cotoń, Bożacin i Mięcierzyn. Natomiast strefa zagrożona w Kujawsko-Pomorskiem obejmuje 31 miejscowości w trzech gminach – Janowiec, Rogowo, Gąsawa.
Jednocześnie w powiecie chełmińskim (kujawsko-pomorskie) w hodowli zlokalizowanej obok ogniska, o którym poinformowano w styczniu, również stwierdzono ptasią grypę.
Pierwsze w drugim półroczu ubiegłego roku ognisko ptasiej grypy w Polsce wykryto w listopadzie, w powiecie wolsztyńskim (województwo wielkopolskie). Utrata statusu kraju wolnego od ptasiej grypy wiąże się m.in. z ograniczeniami w eksporcie drobiu.
Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi (...) Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów
- informuje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii.