Kolejny etap rewitalizacji Parku Ludowego im. W. Witosa
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
Miasto zleciło kolejny etap rewitalizacji parku Ludowego. - W miejscu kortów tenisowych wprowadzimy zieleń z akcentami podkreślającymi historię tego miejsca, które przed wojną było jednym z największych bydgoskich cmentarzy – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy..
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Pierwszy etap rewitalizacji reprezentacyjnego parku zakończył się w 2019 roku.
Poprawiliśmy standard i estetykę przede wszystkim w południowej części parku. Wyremontowaliśmy alejki. Na większości z nich ułożona jest kamienna kostka. Część z nich wykonana jest z nawierzchni mineralnych. Lepiej wyeksponowaliśmy znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa. W parku zamontowaliśmy nowe oświetlenie i kamery miejskiego monitoringu – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.
Teraz prace obejmą północną część parku o powierzchni prawie siedmiu tysięcy metrów kwadratowych zlokalizowaną od strony ul. R. Markwarta. W miejscu kortów tenisowych pojawi się nowa zieleń. Rozwiązania mają uwzględniać fakt, że w tym miejscu funkcjonował przed wojną duży ewangelicki cmentarz. Archeolodzy ustalili, że w tym miejscu może być pochowanych aż 80 tysięcy osób, a część szczątków spoczywa bardzo płytko w ziemi.
Zakres prac obejmuje m.in. budowę nowych alejek, które mają pokrywać się z dawnymi alejami cmentarnymi. Poza tym pojawi się oświetlenie parkowe, monitoring oraz elementy małej architektury nawiązujące stylem do pozostałych. Miasto przewiduje nasadzenie nowych drzew i krzewów. Wstępnie w koncepcji, która będzie podstawą do prac projektowych, uwzględniono elementy związane z utworzeniem reprezentacyjnego wejścia do parku od strony ul. Markwarta, stworzenie punktów edukacyjnych związanych ze środowiskiem (np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, żywopłoty jako ekrany akustyczne) oraz przeprowadzonymi w ostatnich latach badaniami archeologicznymi.
W minimalnym stopniu zamierzamy ingerować w dawne pola grzebalne, które mają pozostać terenami zielonymi. Cały park ma pełnić przede wszystkim funkcję miejsca odpoczynku, wyciszenia i pamięci – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.
Obecnie trwa przetarg na przygotowanie dokumentacji i wykonanie prac. Po podpisaniu umowy zajmą one niecałe dwa lata. Środki na dofinansowanie inwestycji miasto pozyskało z funduszy centralnych. Pierwszy etap rewitalizacji parku o wartości ponad 8 mln zł prowadzono w oparciu o dofinansowanie z funduszy europejskich.
W przygotowaniu jest też III etap rewitalizacji tego parku - części centralnej po dawnej muszli koncertowej. Tam będą lokalizowane przede wszystkim elementy związane z historią tego miejsca. Sposób zagospodarowania tej części określi konkurs.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy