Kuracja uzdrowiskowa odpowiedzią na choroby cywilizacyjne najmłodszych
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Między innymi otyłość, astma, wady postawy coraz częściej występują u dzieci i młodzieży, pociągając za sobą konsekwencje nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu. Z kuracji na NFZ oferowanej przez Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku (powiat aleksandrowski) skorzystało od początku roku 140 młodych pacjentów.
Inne z kategorii
Z leczenia mogą korzystać mogą dzieci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie pobytu podopieczni mają zapewnioną naukę w ciechocińskim Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr I w zakresie przygotowania przedszkolnego, szkoły podstawowej i liceum.
Kuracja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowa (...). Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dziecka może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz każdy specjalista mający podpisaną umowę z NFZ. Lekarz może w nim dodatkowo wskazać Ciechocinek jako preferowane miejsce leczenia dziecka. Wypełnione skierowanie należy przekazać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ (przez lekarza lub rodzica), gdzie zostaje zarejestrowane i zweryfikowane.
Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy został zmodernizowany oraz przystosowany dla dzieci i młodzieży. Zlokalizowany jest w kompleksie zieleni, tuż przy samych tężniach solankowych. Kuracja ma zwiększoną skuteczność dzięki czystemu powietrzu, prawidłowej kinezyterapii i zabiegom na bazie naturalnych surowców - solanki i borowiny. Pod względem profilu działalności to ośrodek unikatowy w skali kraju, wyspecjalizowany w zakresie leczenia otyłości, chorób górnych dróg oddechowych, dysfunkcji narządów ruchu, chorób układu nerwowego oraz chorób reumatoidalnych.
Materiały dotyczące leczenia dzieci i młodzieży dostępne są na stronie internetowej Uzdrowiska Ciechocinek.
Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, zmiany - redakcja